Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Apel Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych !

Apel Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych !

Miliony ludzi różnych narodowości i wyznań, którzy w pokoju mieszkali na Ukrainie, znalazło  się w obliczu katastrofy humanitarnej spowodowanej przez inwazję wojskową Rosji, ostrzały lotnicze i rakietowe dzielnic mieszkalnych, magazynów spożywczych, szpitali, szkół i innych obiektów infrastruktury krytycznej ukraińskich miast.

W konsekwencji wybuchu wojny na  Ukrainie co najmniej 82 dzieci zmarło, a ponad 100 dzieci zostało rannych. Wojska rosyjskie uszkodziły lub zniszczyły ponad 200 szkół, 30 szpitali i 1500 budynków mieszkalnych, w tym wiele budynków wielorodzinnych, a liczby te nadal rosną.

Setki tysięcy cywilów zostały zablokowane  przez  wojska rosyjskie, Bez żywności, wody, opieki medycznej i innych środków do życia bez żywności, wody, opieki medycznej i innych środków do życia w obwodzie donieckim w obwodzie kijowskim, w Mariupolu i Wołnowasze.. W wyniku ciągłych ostrzałów, w tym podczas prób ewakuacji przez wcześniej uzgodnione korytarze humanitarne ofiarami rosyjskiej blokady Mariupola zostało już conajmniej 2187 cywilów zabitych .

Nie ma nic cenniejszego niż życie ludzkie. Dlatego  Ogólnoukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych ponownie wzywa światowych liderów, kraje członkowskie OBWE, UE i NATO o podjęcie natychmiastowych  działań w celu wprowadzenia strefy zakazu lotów nad terytorium Ukrainy lub dostarczenia armii ukraińskiej nowoczesnych środków obrony przeciwlotniczej i samolotów myśliwkich, które potrafiłyby uchronić cywilów od regularnych nalotów bombowych i rakietowych ataków rosyjskich najeźdźców.

Organizacja ta zwróciła się też do kierownictwa Federacji Rosyjskiej, organizacji międzynarodowych, hierarchów kościelnych i działaczy religijnych narodów Rosji ‒o podjęcie pilnych działań w celu zorganizowania korytarzy humanitarnych w związku z ewakuacją mieszkańców ukraińskich miast i miasteczek.
Z obszarów, w których toczą się aktywne walki, do bezpiecznych miejsc według ich własnego wyboru, a także prosi o natychmiastową wymianę  jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą.

Ponownie akcentujemy, że w celu uniknięcia wszelkich prowokacji ewakuację ludności cywilnej przez korytarze humanitarne mogą przeprowadzać wolontariusze cywilni i osoby posługujące w kościołach i organizacjach religijnych, zarówno wobecności policji ukraińskiej, jak i bez jej udziału.

Nawet w czasach największych zawirowań, wojen i walk nie można zapominać o ludzkości i miłosierdziu. Każdy z nas musi zrobić wszystko, co jest w naszej mocy, aby zachować ludzkie życie i ustanowić pokój przez negocjacje.

Lidia Baranowska,mw, za: ORKiOR, 17 marca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code