Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Anna Walentynowicz została uwieczniona na wystawie, pokazanej w Polsce i na Ukrainie

Anna Walentynowicz została uwieczniona na wystawie, pokazanej w Polsce i na Ukrainie

Fot. Dziennik Kijowski

W 40. rocznicę powstania „Solidarności” Fundacja Polonia-Ruthenia zaprezentowała na kijowskim Majdanie wystawę poświęconą Annie Walentynowicz (1929-2010).

Jak zaznaczył autor wystawy, Dominik Szczęsny-Kostanecki: „celem ekspozycji było ukazać pochodzącą z Ukrainy Annę Walentynowicz na tle szerokiej panoramy historycznej. Jest to zarówno wystawa o dzielnej suwnicowej, jak i o ruchu >>Solidarności<<, często redukowanym do roli związku zawodowego.

Oczywiście, ten element jest obecny, szczególnie na samym początku, jednak dość szybko strajkujący robotnicy wyszli w swoich żądaniach poza postulaty czysto pracownicze, ewoluując w stronę ruchu politycznego. Anna Walentynowicz zasługuje na uwagę nie tylko jako jedna z kobiet, które 16 sierpnia 1980 de facto uratowały strajk w Stoczni Gdańskiej, ale również jako przykład osoby, poddanej silnemu naciskowi dziejowemu, sprawiającemu, że w czasie II wojny światowej ludzie zmuszeni byli do zmiany swej narodowej tożsamości.

„Bohaterka dwóch narodów” nigdy nie wyrzekła się ukraińskich korzeni: do końca życia, niemal co roku, odwiedzała swą rodzinę na Wołyniu, od której została oddzielona. A jednak życiorys Anny Walentynowicz nie tylko stanowi pretekst do zadumy nad okrucieństwami XX wieku, ale również, będąc mozaiką komponentów polskich i ukraińskich, daje nadzieję na ostateczne pojednanie między spadkobiercami Sarmacji z jednej strony i Kozaczyzny z drugiej. Czy współcześni Polacy i Ukraińcy będą mieli wolę wypełniać ten testament?

Wystawę można obejrzeć w dniach 31 sierpnia – 30 września, na Majdanie Nezałeżnosti 2 w Centrum informacyjno-wystawowym.

Autor: Dominik Szczęsny-Kostanecki, Kurator: Rafał Dzięciołowski.

Dominik Szczęsny-Kostaniecki, 3 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code