Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Andrzej Duda – Wspieranie i promocja ruchu harcerskiego to niezwykle szczytne zadanie

Andrzej Duda – Wspieranie i promocja ruchu harcerskiego to niezwykle szczytne zadanie

Fot. http://www.oswiecim.zhp.pl

– Harcerze przebywający poza granicami państwa krzewią harcerskie ideały i głoszą dumę z dziedzictwa narodowego, okazując przywiązanie do polskiej kultury, języka i historii – podkreślił w liście skierowanym 7 sierpnia do uczestników i organizatorów IX Światowego Zlotu „Szlak Przyszłości” ZHP poza granicami kraju prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego podkreślił, że wspieranie i promocja ruchu harcerskiego to niezwykle zaszczytne zadanie, które stara się wypełniać w trosce o całą harcerską rodzinę. Prezydent nawiązał też do tegorocznych obchodów Dnia Myśli Braterskiej, które odbyły się w Warszawie. „Wśród druhen i druhów, którzy stanęli ze mną wokół ogniska na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, z radością powitałem również przedstawiciela Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju. Przypomniałem sobie wtedy czas, gdy reżim komunistyczny oddzielał Polskę od wolnego świata, a wielu harcerzy toczyło pokojową walkę o zachowanie naszego patriotycznego i harcerskiego dziedzictwa. Bardzo krzepiła nas świadomość, że nie jesteśmy sami” – napisał Duda.

Prezydent, zwracając się do harcerzy przypomniał, że w przyszłym roku przypada setna rocznica odrodzenia suwerennego państwa polskiego. „Był to wyjątkowy w dziejach sukces, a przyczyniło się do niego wielu harcerzy” – podkreślił. Dodał, że członkowie współczesnych organizacji harcerskich mają szczególne prawo i obowiązek, aby uczcić ten jubileusz.

Na koniec prezydent życzył harcerzom, aby IX Światowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju „umocnił ich braterskie więzy, wzajemne kontakty i współpracę”. Jednocześnie zaprosił harcerzy za rok do Polski, „aby wspólnie świętować wielki jubileusz stulecia odzyskania niepodległości”.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 09.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code