Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Andrzej Duda w Kijowie: musimy patrzeć w przyszłość naszych narodów

Andrzej Duda w Kijowie: musimy patrzeć w przyszłość naszych narodów

23 sierpnia podczas pobytu na Ukrainie na zaproszenie władz ukraińskich w celu udziału w Platformie Krymskiej i obchodach 30-j rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości prezydent RP Andrzej Duda znalazł czas by spotkać się z przedstawicielami lokalnego środowiska polskiego i polską dyplomacją, działającą w kraju nad Dnieprem.

Spotkanie odbyło się w gmachu Ambasady RP w Kijowie. Szefowi państwa polskiego towarzyszył minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii prezydenta.

W mowie powitalnej Andrzej Duda mówił o znaczeniu Platformy Krymskiej jako ważnego miedzynarodowego Forum, odbywającego się z udziałem wielu państw, ważnego dla integralności terytorialnej Ukrainy przede wszystkim poprzez pryzmat aneksji Krymu.

– Jest dla mnie satysfakcją, że tak wiele państw przysłało swoich przedstawicieli na talk wysokim szczeblu, wierze, że ta bardzo dobra dyskusja przyczyni się do tego, że problemu Krymu zostanie rozwiązany. Nie tylko w kwestii terytorialnej, lecz także w kwestii ludzi, którzy są więzieni, Tatarów Krymskich, którzy są prześladowani, dotrzymania praw człowieka – zaznaczył prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Następnie Andrzej Duda skierował swoje słowo do zebranych na Sali Ambasady Polaków.

– Zwracam się do was tu zebranych przede wszystkim, jako do obywateli Ukrainy, żeby podziękować za serce, które wy wkładacie za podtrzymywanie polskich tradycji, za pomaganie młodym aby mogli uczyć się języka polskiego. To jest wielkie dzieło, które realizujecie i w imieniu całej wielkiej Rzeczypospolitej chciałbym wam serdecznie podziękować. Jesteście na swojej ojczyźnie. Nigdy nie przekraczaliście granicy, niestety przed dziesięcioleciami ta granica przekroczyła przez państwa domy, państwa ziemie. Ale nie zważając na nic, postanowiliście na tej obcowiźnie pozostać – dodał.

Szef państwa polskiego odniósł się także do spraw trudnych w relacjach polsko-ukraińskich. – Nie zapominamy o tym, co się wydarzyło na Wołyniu. Ale musimy także patrzeć w przyszłość, która jest nie mniej istotna niż przeszłość. Jesteśmy bratnimi narodami, które żyją po obydwie strony granicy, których losy się przeplatały i relacje układały się różnie. Ale nie mam żadnej wątpliwości, że w interesie Polski jest Ukraina, która będzie się dobrze rozwijała, w której ludziom będzie się żyło na coraz lepszym poziomie. Która będzie państwem silnym i państwem, żyjącym w pokoju. W dobrych relacjach z Polską. Żeby można było biznes robić, żeby dzięki temu obie nasze gospodarki się rozwijały. Ale dzisiaj czasy są takie, że trzeba dbać o integralność terytorialną Ukrainy, żeby nie dopuśczać do destabilizacji, wprowadzanej przez naszego sąsiada – Rosję – podkreślił.

Prezydent RP zaapelował do zebranych by zgłaszali problemy, które pojawiają się w trakie ich działalności. Zapewnił, że Kancelaria Prezydenta będzie się tym problemom przyglądać i omowiać warianty ich rozwiązania z partnerami ukraińskimi.

W późniejszych chwilach Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami Związku Polaków na Ukrainie i Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. W rozmowach kuluarowych poruszono konkretne tematy dotyczące projektów oświatowych i charytatywnych, problemy wykraczające poza poziom lokalny, sytuację polskiego biznesu. Polskiemu prezydentowi podczas rozmów towarzyszyli Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki oraz konsulowie z placówek dyplomatycznych m.in. w Winnicy, Lwowie i Odessie.

Redakcja, 23 sierpnia 2021 r.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code