Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Andrij Lubka gościem „Platformy Idei” w Winnicy

Andrij Lubka gościem „Platformy Idei” w Winnicy

25 września kolejna „Platforma Idei” odbędzie się z udziałem Andrija Lubki. Jest to kontynuacja już znanej winniczanom Polsko-Ukraińskiej Platformy Dyskusyjnej, realizowanej przy wsparciu KG RP w Winnicy w latach ubiegłych. Początek o godzinie 17:00 w HUB „Misto zmistiw”.

Ukraiński pisarz przedstawi swoje tłumaczenie książki „Koncert” autorstwa bośniackiego pisarza Muharema Bezdulja. Andrij Lubka studiował bałkanistykę w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2012-2014. Właśnie tam opanował serbski i chorwacki język, a także zapoznała się z literaturą krajów byłej Jugosławii.

Rezultatem tej namiętnej miłości do Bałkanów i ich kultury jest chęć dzielenia się najlepszymi książkami tamtego regionu z ukraińskimi czytelnikami.

Książka popularnego bośniackiego pisarza opowiada o kultowym koncercie zespołu U2, który odbył się 23 września 1997 roku na stadionie w Sarajewie i zgromadził 45 tys. osób. Miasto jeszcze leżało w gruzach po kilku latach oblężenia, a kraj pozostawał skłócony po straszliwej wojnie domowej. I właśnie ten koncert stał się symbolem powrotu Bośni do normalnego, spokojnego życia. Na występ U2 po raz pierwszy przyszli razem prawosławi, katolicy i muzułmanie, którzy do niedawna byli uczestnikami i ofiarami bratobójczej wojny.

„Platforma idei” jest wspólnym projektem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy i „Podolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego”, której celem jest wymiana poglądów istotnych dla Europy Wschodniej i Bałkanów w sferze kulturalnej, politycznej i gospodarczej, w celu stworzenia wspólnej wizji budowania przyszłości Ukrainy. Inicjatorzy i główni prelegenci są absolwentami polskich programów stypendialnych.

Spotkania w ramach tego projektu będą odbywać się raz w miesiącu.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, 24.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code