Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ambasadorowie Polski, Łotwy i Estonii na Ukrainie gościli w obwodach donieckim i ługańskim

Ambasadorowie Polski, Łotwy i Estonii na Ukrainie gościli w obwodach donieckim i ługańskim

Ambasadorowie Rzeczypospolitej Polskiej Bartosz Cichocki, Republiki Łotewskiej Juris Poikāns i Republiki Estońskiej Kaimo Kuusk w dniach 13-16 stycznia 2019 roku złożyli wizytę w obwodach donieckim i ługańskim.

Zagraniczni dyplomaci  rozpoczęli wizytę od spotkania w Kramatorsku z kierownictwem obwodu donieckiego i dowództwem Operacji Sił Połączonych.

Następnie ambasador Cichocki i konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie Janusz Jabłoński odwiedzili szkołę nr 22 w Kramatorsku, gdzie przekazali wyposażenie  klasy  uczniom języka polskiego w ramach akcji #PolskaPomoc.

Z sytuacją bezpieczeństwa i humanitarną w regionie ambasadorowie zapoznali się podczas spotkania w punkcie kontrolnym w Majorsku, znajdującym się na linii kontaktu.

W drugim dniu wizyty ambasadorów w Donbasie odbyły się spotkanie z gubernatorem obwodu ługańskiego Serhijem Hajdajem i wizyta w szkole kadetów w Kreminnej. Amb. B. Cichocki i konsul J. Jabłoński spotkali się także ze siewierodonieckimi Polakami, którym przekazali upominki.

Spontaniczna i wzruszająca była wizyta u blisko stuletnich pań Aleksandry Burej i Wandy Sawickiej w Rubiżnem obwodu ługańskiego – potomkiniami prześladowanych przez sowietów Polaków. Była to także niezapomniana lekcja historii.

Spotkanie z przedstawicielami siewierodonieckiego zespołu specjalnej misji monitorującej OBWE poświęcone było sytuacji bezpieczeństwa. W trakcie spotkania amb. B. Cichocki podkreślił: „Polska kontynuować będzie wsparcie na rzecz zakończenia konfliktu w Donbasie także w ramach przygotowań do objęcia przewodnictwa w Organizacji w 2022.”.

Słowo Polskie za: Ambasada RP w Kijowie, 21 stycznia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code