Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ambasador USA w Polsce przypomniała o 274. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego

Ambasador USA w Polsce przypomniała o 274. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego

Ambasador USA w Polsce Goeorgette Mosbacher na Twitterze przypomniała o roli, jaką generał Kazimierz Pułaski odegrał w historii amerykańskiego narodu.

“W wielu stanach USA można znaleźć miejsca i pomniki upamiętniające Pułaskiego, a w 2009 roku otrzymał on pośmiertnie honorowe obywatelstwo USA” – zaznaczyła.

W Stanach Zjednoczonych tradycyjnie upamiętnia się rocznicę śmierci Pułaskiego 11 października. W ubiegłym roku ogłoszony przez Donalda Trumpa Dzień Pamięci o Generale Kazimierzu Pułaskim przypadł w 238. rocznicę śmierci generała. Prezydent USA zachęcił wówczas Amerykanów, by z tej okazji upamiętnili wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju USA.

Trump w swojej proklamacji wspomniał generała Pułaskiego jako polskiego imigranta, którego heroiczny wkład w wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych pomógł ukształtować historię USA. Pułaski znany jest jako ojciec amerykańskiej kawalerii.

Wtajemniczony w przygotowania do konfederacji barskiej Kazimierz Pułaski, zbroił oddziały na Podolu i Wołyniu. 29 lutego 1768 podpisał akt założenia konfederacji barskiej. W latach 1768-1772 był jednym z dowódców konfederacji barskiej.

Przez dwa tygodnie w 1768 bronił się w warownym klasztorze w Berdyczowie przed atakami armii rosyjskiej. Skapitulował, został wypuszczony po przyrzeczeniu porzucenia konfederacji. Już niedługo jednak ogłosił, że został do tego zmuszony siłą i będzie walczyć do ostatniej kropli krwi. Dowodził z Józefem Pułaskim w bitwie pod Orzechowem stoczonej 3 listopada 1768 roku przeciw armii rosyjskiej pod dowództwem Aleksandra Suworowa. W 1769 bronił Okopów Świętej Trójcy przed przeważającą armią rosyjską.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, Wikipedii, 9 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *