Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki wraz z małżonką odwiedzili enklawę Juliusza Słowackiego

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki wraz z małżonką odwiedzili enklawę Juliusza Słowackiego

Krzemieniec – miasto na zachodniej Ukrainie, niegdyś na kresach Rzeczpospolitej. W XIX wieku dzięki Liceum Krzemienieckiemu, które stworzyli Tadeusz Czacki i Hugo Kołłątaj, była to naukowa i kulturalna stolica Wołynia.

Krzemieniec to również miejsce urodzenia Juliusza Słowackiego, a dworek, w którym poeta mieszkał w dzieciństwie, stoi do dzisiaj. Mieści się w nim od dziesięciu lat Muzeum Juliusza Słowackiego. W dniu 5 września, kiedy na całym świecie zabrzmiał w ramach Narodowego Czytania utwór „Balladyna” Krzemieniec odwiedził Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki wraz z małżonką Moniką.

Tradycyjnie serdeczne spotkanie z członkami Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego miało tym razem szczególny charakter – organizacja obchodzi w tym roku 30. jubileusz.

Państwo Cichoccy zwiedzili Muzeum Juliusza Słowackiego w jego rodzinnym domu oraz zapalili znicze na grobie matki Poety, Salomei.

Osobistym akcentem wizyty było zapalenie zniczy pod popiersiem założyciela Liceum Krzemienieckiego. Oboje są bowiem absolwentami XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.

Słowo Polskie za: Ambasada RP w Kijowie, 7 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code