Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ambasador Deszczycia w imieniu Obrońców Ukrainy odebrał Nagrodę Prometejską im. Lecha Kaczyńskiego

Ambasador Deszczycia w imieniu Obrońców Ukrainy odebrał Nagrodę Prometejską im. Lecha Kaczyńskiego

W dniu 21 kwietnia br., odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Prometejskiej. Tegorocznym laureatem zostali Obrońcy Ukrainy, walczący o wolność, niepodległość i demokrację. Wydarzenie odbyło się w Warszawie, w ramach Forum Nagrody Prometejskiej im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nagrodę przyjął w Warszawie ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczycia. W rękach trzymał kartkę z napisem „Arm Ukraine Now”, czyli „uzbrójcie Ukrainę teraz”.

Z Warszawą połączył się przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczyk. Dziękował Polakom między innymi za przyjmowanie ukraińskich uchodźców, za walkę o nakładanie sankcji na Rosję oraz za zaangażowanie na rzecz przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jak powiedział, Polacy na zawsze zostaną w pamięci Ukraińców.

Podczas przekazania nagrody marszałek polskiego Sejmu Elżbieta Witek podkreślała, że Ukraina „przyjęła na siebie ogromne cierpienie dla ratowania ludzkości”. „Jestem przekonany, że heroiczna walka Ukraińców w obronie wolności musi zakończyć się zwycięstwem dobra nad złem” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów wydarzenia.

Nagroda Prometejska powstała z inicjatywy portalu niezależna.pl, o jej przyznaniu decyduje kapituła, do której należą dziennikarzy i politycy, w tym między innymi wicepremier Jarosław Kaczyński, przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz europosłowie Anna Fotyga i Ryszard Legutko.

Nazwa nagrody nawiązuje do przedwojennego ruchu prometejskiego, który był politycznie skierowany przeciwko ZSRR i walczył o przemiany niepodległościowe wewnątrz Związku Radzieckiego. Wyróżnienie to otrzymują osoby lub organizacje, które działają na rzecz rozwoju i integracji państw naszego regionu pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. prezydent Andrzej Duda oraz Związek Polaków na Białorusi.

Walentyna Jusupowa za: polskie radio, 26 kwietnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *