Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Ambasador Cichocki odwiedził Ołykę

Ambasador Cichocki odwiedził Ołykę

W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki i Konsul Generalny RP w Łucku Sławomir Misiak i sołtys Aleksander Prendecki zapalili znicze nad dołami śmierci pomordowanych w 1943 mieszkańców Ołyki.

Następnie polscy dyplomaci odwiedzili ks. Jerzego Pohnerybkę, proboszcza radziwiłłowskiej kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce, by zapoznać się z postępami renowacji świątyni.

Kapituła kolegialna istniała w Ołyce do 1945 r. Po zamknięciu kolegiaty przez władze sowieckie zabytek stopniowo zaczął popadać w ruinę.

Na początku lat 90. XX wieku kolegiata została przekazana parafii rzymskokatolickiej należącej do diecezji łuckiej, ale kościołem parafialnym w Ołyce jest obecnie niewielki kościół św. Piotra i Pawła, który powstał z rozbudowanego dawnego zboru kalwińskiego. Po odzyskaniu kolegiaty podjęto pierwsze prace zabezpieczające, wykonany został remont dachu, a także ogrodzenia i pomieszczeń zaadaptowanych na plebanię.

W 2013 r. podjęte zostały kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie świątyni. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom stan budynku okazał się nie tyle niezadowalający co awaryjny. Zadania, które w Ołyce realizuje Fundacja

Dziedzictwa Kulturowego, polegały początkowo na przeprowadzeniu niezbędnych działań ratunkowych w kolegiacie Świętej Trójcy, takich jak: wzmocnienie fundamentów, odbudowa przypór, wzmocnienie ścian, likwidacja pęknięć całej konstrukcji, naprawa pękniętego, grożącego zawaleniem sklepienia.

W ramach pierwszego realizowanego w 2014 r. zadania wykonano szereg prac budowlanych umożliwiających ustabilizowanie budowli i likwidację pęknięć o charakterze konstrukcyjnym. W 2015 r. odbudowane zostało obejście prezbiterium łączące obie zakrystie, zabezpieczono konstrukcję ołtarza głównego, a także rozpoczęto prace konserwatorskie i sztukatorskie przy tynkach i sztukateriach na zewnątrz prezbiterium oraz wewnątrz świątyni (obie nawy boczne oraz prezbiterium). Na rok 2016 r. zaplanowano konserwację więźby i poszycia dachu, a także odtworzenie tynków w pomieszczeniach zakrystii, skarbca i biblioteki. Planowane jest także dokończenie konserwacji i rekonstrukcji sztukaterii w prezbiterium i nawach bocznych, jak również odtworzenie posadzki.

Prace remontowo-konserwatorskie w Ołyce prowadzone przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego, finansowane są z funduszy Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

Słowo Polskie za: Ambasada RP, MKiDN, 7 marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code