Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Aktywni emeryci z Winnicy odwiedzają starych przyjaciół w Kielcach (uaktualnione)

Aktywni emeryci z Winnicy odwiedzają starych przyjaciół w Kielcach (uaktualnione)

Każde miasto obwodowe może pochwalić się wspaniałymi dziecięcymi oraz młodzieżowymi zespołami polonijnymi. Ale tylko Winnica ma prężnie działającą grupę Polaków – seniorów, którzy nie tylko tworzą „zaawansowaną” grupę nauki języka polskiego w polskiej szkole przy Konfederacji Polaków Podola ale także uczestniczą w rozmaitych wyjazdach do Polski oraz miejsc, związanych z historią Rzeczypospolitej na terenie Podola oraz Galicji Wschodniej, piszą wiersze o kraju przodków oraz krzewią polskość w swych rodzinach.

W 2013 roku aktywni emeryci na zaproszenie Uniwersytetu III Wieku w m. Kielce odwiedzili swoich opiekunów w Polsce, większość z których już też przekroczyła próg 60 lat. To już druga taka wycieczka, organizowana przez przyjaciół z Kielc. Tym razem ona była poświęcona 150. rocznicy Powstania Styczniowego i przebiegała śladami ruchu wyzwoleńczego 1863-1864 na terenie Kongresówki.

W wycieczce uczestniczyło 15 osób, którzy z Winnicy wyjechali w kierunku Lwowa pociągiem. Była wschodnia stolica Polski powitała gości z głębi Kresów wspaniałą wiosenną pogodą oraz przyjacielską a nawet rodzinną atmosferą, która towarzyszyła spotkaniu ze starymi przyjaciółmi z Polski. We Lwowie połączona grupa turystów ze wschodu i zachodu odwiedziła polski konsulat, gdzie spotkała się z konsulem Andrzejem Słomskim, potem wszyscy razem pojechali na Cmentarz Łyczakowski, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach powstańców styczniowych. Nie zapomniano także o Cmentarzu Orląt, gdzie też uhonorowano obrońców Lwowa zapaleniem świec oraz biało-czerwonymi wiązankami kwiatów a także uroczystą Mszą świętą. We Lwowie winnicczanie odwiedzili także Operę Lwowską.

Partnerskie miasto Winnicy – Kielce przygotowało bardzo napięty grafik różnych imprez z udziałem gości – lekcja historii o Powstaniu Styczniowym, organizowana przez Archiwum Państwowe, wycieczka autokarowa śladami Powstańców, wyjazd do obozu zagłady w Oświęcimiu. Szczególnie zapamiętają goście z Kresów zwiedzanie Wadowic – rodzinnej miejscowości Jana Pawła II.

Wizyta w Polsce przypadła na początek wiosny, dlatego winnicczanom nadarzyła się okazja uczestnictwa w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Oprócz oficjalnych spotkań i wycieczek można było spędzić kilka godzin w gronie rodzinnym z polskimi przyjaciółmi z Uniwersytetu III Wieku oraz spotkać się z władzami miasta podczas uroczystej kolacji 5 maja.

Organizatorzy wspaniale organizowali pobyt aktywnych emerytów z Winnicy, ale wszystko co dobre kiedyś się kończy i 6 maja kielecki autokar dostarczył pełnych wrażeń i emocji „studentów” Uniwersytetu III Wieku do pieszego przejścia granicznego w Medyce, gdzie winnicczanie przekroczyli polsko-ukraińską granicę i wyruszyli do domu.

– Cała nasza piętnastka jest bardzo zadowolona wycieczką. Wspomnieniami o niej będziemy żyli przez cały rok i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie z naszymi polskimi przyjaciółmi – opiekunami z Uniwersytetu III Wieku. Zaproszenie na kolejny wyjazd już otrzymaliśmy – takie słowa wdzięczności kieruje do organizatorów z Polski Walentyna Dębowa – uczestniczka wyjazdu.

Wdzięczni „studenci”

Zdjęcia z wycieczki

{morfeo 343}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code