Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Aktywizacja zawodowa i społeczna repatriantów oraz Polaków ze Wschodu jednym z tematów na XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy

Aktywizacja zawodowa i społeczna repatriantów oraz Polaków ze Wschodu jednym z tematów na XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy

Marszałek Senatu Stanisłąw Karczewski w Krynicy-Zdroju. Fot. http://www.tvpparlament.pl/

Tegoroczne XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju odbywa się pod hasłem „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”. Biorą w nim udział między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij.

W Krynicy odbywa się także II Forum Polonijne. Rozpoczęło się we wtorek 5 września. „Chcemy z Polonią budować wspólnotę narodową, chcemy z nimi współpracować, ale co jest bardzo ważne, Polonia coraz bardziej chce współpracować z Polską i Polakami. Mamy coraz więcej inicjatyw gospodarczych i handlowych, a także związanych z nauką i kulturą” – mówił marszałek Senatu na briefingu przed inauguracją Forum Polonijnego.

Stanisław Karczewski wskazywał, że w 2016 r. po raz pierwszy od II wojny światowej, więcej Polaków przyjechało do Polski niż z Polski wyjechało. „Bardzo wielu Polaków z którymi spotykam się w Sztokholmie, Paryżu, Rzymie mówi o powrocie do Polski. To mnie bardzo cieszy” – ocenił.

Jednym z tematów poruszanych na Forum Polonijnym jest kwestia aktywizacji zawodowej i społecznej repatriantów oraz Polaków ze Wschodu. „To jest nasz wielki wyrzut sumienia, że do tej pory nie udało się Polsce sprowadzić Polaków mieszkających daleko za wschodnią granicą” – mówił Karczewski. „Chcemy, aby jak najwięcej Polaków wróciło i chcemy stworzyć odpowiednie, dobre warunki do tego, żeby tu adaptowali się, szybko uczyli się języka polskiego, znajdowali pracę i dobre miejsca zamieszkania” – dodał. Poinformował, że Senat bardzo intensywnie pracuje z rządem oraz samorządami nad tym, by proces ten przebiegał łagodnie i szybko.

Karczewski zaznaczył, że jest świadomy, że Polonia jest czasami podzielona, a nawet skłócona. Wskazywał, że właśnie takie wydarzenia, jak Forum Polonijne, sprzyja możliwości porozumienia i nawiązania większej więzi między Polonią mieszkającą zagranicą, a także więzi z Polską.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 06.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *