Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Akcja winnickich Polaków „Zachowajmy nasze świątynie od zapomnienia” trwa nie zważając na pandemię

Akcja winnickich Polaków „Zachowajmy nasze świątynie od zapomnienia” trwa nie zważając na pandemię

Istniejące w tym roku ograniczenia związane z zapobieganiem szerzenia się na terenie obwodu winnickiego koronawirusa COVID-19 nie przeszkodziły 8-osobowej grupie organizacji społecznej „Związek Polaków Winniczyzny” kontynuować akcję „Zachowajmy nasze świątynie od zapomnienia”, rozpoczętej z inicjatywy tego stowarzyszenia w 2015 roku w Pikowie (rejon kalinowski w obwodzie winnickim), w miejscu gdzie urodził się i został pochowany wybitny Podolanin polskiego pochodzenia, światowej sławy uczony i podróżnik Jan Potocki.

Kilka razy w ciągu roku członkowie Związku Polaków przyjeżdżają na cmentarz rzymskokatolicki w celu uporządkowania części historycznej cmentarza, na którym znajduje się XIX-wieczna kaplica i kilkadziesiąt zapomnianych przez ludzi i czas grobów i pomników nagrobnych, a także wokół odznaki pamiątkowej wybitnego Rodaka.

Otóż w jedną z gorących lipcowych sobót nieliczna grupa Związku Polaków obwodu winnickiego po raz kolejny czyściła starożytne pomniki i groby z zarośli krzewów i  traw. Mieszkańców Pikowa nie dziwią  już dźwięki pił i kos, które kilka razy w roku przyciągają ich uwagę. Niestety, nikt spośród nich nie dołącza do szlachetnej sprawy, motywując to tym, że w lecie każdą chwilę wieśniak  spędza w pracach na roli. Tylko przewodniczący rady wiejskiej – Wasyl Kozak, zawsze odwiedza wolontariuszy, zapewnia niezbędny do pracy sprzęt i szczerze dziękuje za uwagę do ich wsi.

Weekend spędzony w ten sposób przyniósł uczestnikom ogromną przyjemność i duchowe oczyszczenie. Po pewnym czasie następna grupa Związku Polaków Winniczyzny znów przyjedzie  do miejsca pamięci historycznej narodu polskiego, by zachować  go od zapomnienia.

Alicja Ratyńska, Prezes ZPW, 25 lipca 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *