Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Akcja „Sprezentuj polskie książki dla Krasiłowa”

Akcja „Sprezentuj polskie książki dla Krasiłowa”

Od ponad roku członkowie krasiłowskiego stowarzyszenia polskiego gromadzą książki w języku polskim aby  przekazać je osobom, chętnym wiedzy.

Początkowo ideą organizatorów było stworzenie „Klubu miłośników polskiej książki”. Lecz ilość książek, które trafiły na południe Wołynia, była tak duża, że nawet udało się otworzyć w Krasiłowskej Rejonowej Bibliotece dział polskiej literatury.

Przed świętami Bożego Narodzenia kolejną dostawę książek zapewniła Korporacja Akademicka “Sarmatia” – organizacją, zrzeszająca studentów i absolwentów uczelni warszawskich, których łączą wspólne wartości – stałość, honor i przyjaźń, miłość do Boga i Ojczyzny. Tak dużo książek (blisko 500) wcześniej jeszcze nie otrzymywaliśmy! Serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do zbioru i przekazania książek, a szczególnie Maciejowi Jastrzębskiemu, Szymonowi Doliwie, którzy zorganizowali zbiórkę po powrocie z letniej szkoły polskiej w Krasiłowie.

Część książek, mapy Polski, gry planszowe od IPN-u trafiła do biblioteki miasteczka Antoniny, które kiedyś było własnością Potockich i gdzie też  mieszkają osoby polskiego pochodzenia. Wice-dyrektorka biblioteki Natalia Szemczuk bardzo ucieszyła się z przekazanych lektur, mówiąc że dużo ludzi interesuje się językiem polskim i pytaja o książki w języku polskim. Pani Natalia sama próbuję uczyć się tego języka ,bo tereny byłej rezydencji Potockich w Antoninach odwiedza coraz więcej Polaków, a ona oprowadza wycieczki po Antoninach, opowiadając o przeszłości.

Także nie mogliśmy pominąć  takiej wioski jak Słobódka Krasiłowska, gdzie kiedyś mieszkali tylko Polacy. Kolędowałem razem z księdzem, rozdawałem „Paczki dla Rodaków”, które otrzymałem od  Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Oczywiście, że część książek też trafiła do mieszkańców Słobódki. Poruszono także temat stworzenia kółka nauczania języka polskiego.

Kolejne książki czekają na przekazanie! Czekamy na propozycje!

A już w pierwszych dniach nowego roku otrzymaliśmy prezent od KG RP w Winnicy. Konsul Przemysław Szymański przekazał dla polskiego stowarzyszenia w Krasiłowie 37 filmów na płytach. Już wkrótce w każdą ostatnią niedzielę w auli rejonowej biblioteki będą odbywały się pokazy filmów w języku polskim.

Te różne  wydarzenia stwarzają kolejną możliwość do rozwoju kultury polskiej i krzewienia polskich tradycji w Krasiłowie i jego okolicach. Mamy nadzieję, że na tym nasza współpraca z bibliotekami się nie skończy, a tylko otrzyma dodatkowy kierunek rozwoju. W przyszłości będziemy mieć możliwość zrealizowania wielu innych cennych inicjatyw, które pomogą, szczególnie młodzieży, zapoznać się z kulturą ich przodków.

Dziękujemy wszystkim ,którzy zaangażowali się w akcję pomocową dla Polaków z Krasiłowa. Dzięki Państwu otrzymaliśmy bogaty materiał edukacyjny dla naszych podopiecznych, uczniowie mają możliwość lepszego kontaktu z językiem polskim!

Rusłan Garnyk, 16.01.18 r.

lp

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *