Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Akcja porządkowania grobów bohaterów wojny 1920 roku na terenie fortu w Tarakanowie na Wołyniu

Akcja porządkowania grobów bohaterów wojny 1920 roku na terenie fortu w Tarakanowie na Wołyniu

Na Wołyniu, w Dubnie niedaleko Równego, szef harcerskiego hufca “Wołyń” ze Zdołbunowa Aleksander Radica i Serhij Porowczuk z Równego, 17 listopada 2021 roku na terenie fortu w Tarakanowie wzięli udział w porządkowaniu terenu w pobliżu mogiły żołnierzy mjra Wiktora Matczyńskiego.
Spoczywający tam polscy żołnierze  polegli w walce z konnicą Budionnego w czasie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7-21 lipca 1920 roku.

Podczas jednodniowego pobytu na cmentarzu uporządkowano teren
w pobliżu grobu polskich bohaterów, którzy zginęli 101 lat temu w walce
z najazdem bolszewickim. W trakcie prac oczyszczano mogiłę z gruzu
i liści., wymieniono znicze na grobie. Wspólnym wysiłkiem mogile żołnierzy mjra Wiktora Matczyńskiego przywrócono godny wygląd, , zapalono znicze.

W przeddzień Święta Niepodległości Polski 11 listopada przedstawiciele mniejszości polskiej w Dubnie i urzędnicy lokalnej administracji ukraińskiej wspólnie uczcili pamięć bohaterów, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Na terenie fortu znajduje się jeszcze wiele grobów nieznanych polskich żołnierzy, którzy zginęli w dniach 7-21 lipca 1920 roku w czasie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami .

Wieczna pamięć bohaterom, którzy zginęli za wolność Polski w walce z bolszewicką inwazją.

Sergij Porowczuk, mw, zdjęcia Aleksander Radica, 23 listopada 2021 r.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *