Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Akcja “Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства” 2022

Akcja “Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства” 2022

14 sierpnia o godzinie 18:00 w całym kraju Polacy i Ukraińcy spotkają się na placach, deptakach i skwerach, by pokazać, że jesteśmy dla siebie ważni, jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, szanujemy się nawzajem i razem wspieramy walkę Ukrainy w obronie jej niepodległości.

Akcja „Płomień Braterstwa” zaczęła się od wspólnych spotkań, organizowanych co roku przy grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 r. ramię w ramię z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy.

Dziś, po ponad 100 latach, naszą rzeczywistość definiuje nowa wojna, w której Ukraina bohatersko broni granic wolnego świata, a Polacy świetnie zdają egzamin z sąsiedzkiej solidarności. To, co się wydarzyło między nami po 24 lutego, nie ma precedensów w dziejach. Nie da się tego cofnąć ani unieważnić.

Dlatego w tym roku 14 sierpnia nie spotkamy się na cmentarzach, lecz na placach i ulicach naszych miast – tam, gdzie Polacy i Ukraińcy żyją dzisiaj obok siebie i gdzie tworzą się nowe, jeszcze silniejsze więzi, które będą trwać przez pokolenia. Staniemy w przestrzeni publicznej razem, ramię przy ramieniu, by pokazać, że chcemy budować przyszłość na wzajemnym szacunku i życzliwości, a teraz będziemy trzymać się razem – aż do zwycięstwa.

Do akcji może się włączyć każdy, kto zechce zorganizować w swojej miejscowości wydarzenie, na które zaprosi Polaków i Ukraińców, pragnących spotkać się na kwadrans, by pokazać solidarność i wspólnie zaśpiewać Pieśń Braterstwa.

Sergij Porowczuk za: www.odkrywcy.zhp.pl/plomien-braterstwa/, 31 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code