Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Akcja „Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства” ku czci poległych w Polsce żołnierzy URL

Akcja „Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства” ku czci poległych w Polsce żołnierzy URL

14 sierpnia 2019 r. o godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze oraz inni członkowie lokalnych społeczności zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili kraju przed Armią Czerwoną.

Ukraińska Republika Ludowa była w tej wojnie jedynym prawdziwym sojusznikiem Polski – jedynym państwem, którego armia walczyła wraz z nami przeciwko bolszewickiej Rosji. Jej żołnierze fortyfikowali polskie miasta, bili się z bolszewikami w Galicji Wschodniej.

Bez ich udziału w obronie Zamościa przed Konarmią Budionnego polskie zwycięstwo w tej wojnie byłoby zagrożone. Walczyli za wolną Polskę do końca – aż do momentu, kiedy sami Polacy musieli ich rozbroić i internować na mocy porozumień z Rygi. Na wolną Ukrainę musieli czekać jeszcze ponad 70 lat. W przeddzień rocznicy zwycięskiej dla Polski bitwy warszawskiej oddamy hołd naszym sojusznikom, którzy nie opuścili nas w godzinie najtrudniejszej próby. Uczestnicy akcji otrzymają pamiątkowe metalowe odznaki „Płomień Braterstwa” przeznaczone do bezterminowego noszenia na patce prawej kieszeni munduru.Do udziału w akcji zaproszone są wszystkie jednostki harcerskie (również spoza ruchu PRO), a także zespoły młodzieży nienależącej do harcerstwa.

Termin zgłoszeń upływa 31 maja.

Więcej na stronie http://odkrywcy.zhp.pl/plomien-braterstwa/

Sergij Porowczuk na podstawie PRO Programowy Ruch Odkrywców ZHP, 10 maja 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code