Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” połączyła młodych ukraińskich i polskich wolontariuszy w Janowie na Podolu

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” połączyła młodych ukraińskich i polskich wolontariuszy w Janowie na Podolu

W dniach 16-17 lipca uczniowie szkół z Dolnego Śląska (Polska), Janowa i Winnicy wraz z dorosłymi pracowali na cmentarzu katolickim w miejscowości Janów (rejon kalinowski, obwód winnicki) – kosili trawę, zbierali śmiecie, obcinali gałęzie, odnawiali napisy na płytach nagrobkowych i pomnikach.

Dzieci przyznały, że taka praca wcale nie była dla nich skomplikowana, ponieważ pracować wspólnie, w nowym zespole międzynarodowych przyjaciół, było dla nich naprawdę ciekawie. Największe emocje uczniowie przeżyli, gdy z pod warstwy ziemi wykopali kilka nagrobków – dla nich to było na poziomie historycznego znaleziska.

Celem tej akcji jest wyszukiwanie i ratowanie grobów Polaków, uczczenie pamięci zmarłych, wychowanie u młodego pokolenia szacunku do przeszłości.

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zyskała w Polsce rozpowszechnienie i znaczny rozgłos. Co roku polscy uczniowie poświęcają 1 zloty na przeprowadzenie tej akcji. Dzięki zebranym środkom wolontariusze odwiedzają Ukrainę i porządkują stare polskie nekropolia w tym kraju. Już drugi rok z rzędu wizyta do Janowa została zorganizowana przez prezesa stowarzyszenia „Konfederacja Polaków Podola-XXI wiek” Helenę Gawryluk. Udział w tej akcji jest dla Polaków przejawem patriotyzmu.

Do uczestników tego ukraińsko –polskiego przedsięwzięcia w Janowie dołączył i minister  Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, który specjalnie przyjechał na Ukrainę, aby wziąć udział w tej akcji.
Andrzej Dera wraz z przewodniczącym Iwanowa Michałem Kułykiem oraz ks. Mikołajem Myszkowskim spotkali się z uczestnikami posunięcia, a zastępca przewodniczącego Igor Łanowyj opowiedział gościom z Polski historię ukraińsko – polskich stosunków w zabytkowym miasteczku Janowie.

Po uporządkowaniu cmentarza, wszyscy uczestnicy otrzymali miłe prezenty i odwiedzili kościół Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny, dawny klasztor bernardynów i pałac Chołoniewskich.

Z okazji pobytu polskiej delegacji na terenie Iwanowa nad radą wiejską wraz z ukraińską została podniesiona i polska flaga, co miło zaskoczyło gości.

Lida Baranowska za: Urząd hromady w Janowie, zdjęcia Anastazja Łanowa, 23 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *