Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w KPP z udziałem delegacji kieleckiej (uaktualnione)

Akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w KPP z udziałem delegacji kieleckiej (uaktualnione)

Konfederacja Polaków Podola pod kierownictwem Jana Glińczewskiego już od 1999 roku gromadzi chętnych poznać tajniki języka polskiego w Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkole.

9 września w Winnicy odbyła się Uroczysta Akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w szkole języka polskiego przy KPP. Wziąć aktywny udział w ceremonii otwarcia oraz wszystkich imprezach, toczących się równolegle w Winnicy z okazji Dnia Miasta mieli okazję przedstawiciele stowarzyszonych Kielc, którzy już od długiego czasu wspierają miasto w przekazywaniu doświadczenia w aspiracji do UE  a także aktywnie biorą udział w odrodzeniu kultury polskiej na Winniczyźnie, oferując podręczniki, warsztaty językowe (Szkoła Letnia Języka Polskiego i Uniwersytet III Wieku) i pomoc w nawiązywaniu kontaktów z polskimi partnerami.

O 9.30 tradycyjnie wszyscy goście miasta oraz miejscowi Polacy wzięli udział w polskojęzycznej mszy w Kościele MB Anielskiej na ul. Sobornej. W liturgii uczestniczyli także pracownicy miejscowej polskiej placówki dyplomatycznej na czele z Krzysztofem Świderkiem. Kazanie wygłosił wieloletni duszpasterz klasztoru kapucynów brat Paweł Lasocki.

Po mszy złożono kwiaty przy pomniku JP II oraz pod deską Piłsudskiego. Krótką mowę powitalną przy miejscu gdzie stąpała noga Naczelnego Wodza wygłosili Jan Glińczewski, konsul generalny Świderek oraz Janusz Koza – Przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego Kielcach, sekretarz miasta Kielce. Ostatni przypomniał jak kilka dobrych lat temu wiózł tablicę upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w Winnicy a także podziękował stolicy Podola za pomoc w budowie konnego pomnika Piłsudskiego w Kielcach. Jak okazało się, Podole dostarcza granit do budowy tego pomnika.

Najciekawsza oraz najbardziej wzruszająca część imprez z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w polskiej szkole odbyła się w technicznym koledżu – byłym klasztorze jezuitów. Sala konferencyjna koledżu ledwo pomieściła wszystkich chętnych wziąć udział w wydarzeniu. Najwięcej było uczniów Sobotnio-Niedzielnej Szkoły Języka Polskiego oraz członków delegacji z Kielc, Częstochowy oraz innych miast Polski. Reszta – zaprzyjaźnione polskie organizacje z Winnicy oraz ukraińska inteligencja. Natomiast zdecydowanie brakowało przedstawicieli miejscowych władz, w tym i burmistrza Włodzimierza Grojsmana, chociaż można to wytłumaczyć trwającymi w tym czasie imprezami z okazji Dnia Winnicy.

Wspomniany wyżej Janusz Koza z rąk konsula generalnego KG RP w Winnicy otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Dziękując za wyróżnienie, przedstawiciel ziemi kieleckiej nie krył wzruszenia: „Jestem historykiem z wykształcenia ale zawsze przyjeżdżając do was ciągle poznaje coś nowego o Kresach Południowo-Wschodnich. Dziękuję za złożenie wniosku o nadanie mi odznaczenia i deklaruję dalszą owocną współpracę pomiędzy naszymi miastami”.

Następnie przyszedł czas na koncert z udziałem amatorskich zespołów artystycznych, działających przy KPP. Polskie ludowe, patriotyczne piosenki nucili razem z młodymi artystami wszyscy na sali, szczególnie wpadła w ucho ukraińska piosenka o Winnicy – „Moja Winnyca”. Zaśpiewana na głosy wzbudziła zachwyt oraz chęć do przetłumaczenia na język polski. Na koniec przewodniczący kieleckiej delegacji rozdał tekst piosenki „Kraj rodzinny” i osobiście zachęcił obecnych do pomagania mu przy wykonaniu tego słynnego „Hymnu Kresowiaków”, napisanego kiedyś przez małżeństwo rodem z Wilna.
Życzymy panu Janowi Glińczewskiemu wiele zdrowia przy tak niełatwej pracy na rzecz krzewienia polskości na Podolu. Polska Sobotnio-Niedzielna Szkoła w Winnicy jest wzorcem dla innych polskich organizacji w obwodzie w zakresie nauki języka polskiego oraz historii kraju przodków.

{morfeo 178}

{vimeo}49155325{/vimeo}

{vimeo}49155329{/vimeo}


Jerzy Wójcicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *