Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Adama Mickiewicza wspominano w dawnym Płoskirowie

Adama Mickiewicza wspominano w dawnym Płoskirowie

23 grudnia w dziale literatury języków obcych Chmielnickiej Biblioteki Obwodowej odbył się  wieczór literacki „Adam Mickiewicz – twórca polskiego romantyzmu”.

Impreza zbiegła się w czasie z 220. rocznicą urodzin tego wybitnego poety, publicysty, nauczyciela tłumacza, filozofa i działacza religijnego.

Uczestnicy spotkania, a to – przeważnie członkowie polskich organizacji społecznych, recytowali ulubione wiersze Mickiewicza oraz wysłuchali fragmentów nagrania poematu  „DZIADY” w wykonaniu polskiego aktora i reżysera filmowego Andrzeja Seweryna.

W trakcie imprezy zabrzmiała informacja o życiu poety patrioty, o jego przyjaźni z poetą Adolfem Januszkiewiczem, który przez długi okres mieszkał w  Kamieńcu Podolskiem (na nim wzorowano postać Adolfa z III części poematu „Dziady”).

W wykonaniu studentów Chmielnickiego Koledżu Muzycznego imienia Zaremby oraz Stowarzyszenia Muzycznego, które wspiera Jerzy Portnoj i artystów Obwodowej Filharmonii zabrzmiały utwory muzyczne, także na słowa Аdama Mickiewicza.

Każdy, kto odwiedził spotkanie mógł zapoznać się z wystawą książkową, poświęconą polskiej poezji z XIX wieku.

Franciszek Miciński, 30 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code