Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Adam Kwiatkowski w dawnym Płoskirowie wziął udział w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Adam Kwiatkowski w dawnym Płoskirowie wziął udział w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Fot. KG RP w Winnicy

W dniach 19-21 października w Winnickim Okręgu Konsularnym przebywał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Minister Adam Kwiatkowski. Podczas trzydniowej wizyty uczestniczył on w licznych spotkaniach i wydarzeniach, w tym uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ministrowi Adamowi Kwiatkowskiemu towarzyszył Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński wraz z przedstawicielami Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Pobyt polskiej delegacji na Ukrainie odbywał się w ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie.

19 października delegacja Kancelarii Prezydenta RP wraz z przedstawicielami Konsulatu Generalnego RP w Winnicy przybyła do Latyczowa, gdzie odwiedziła Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Królowej Podola i Wołynia. Następnego dnia delegacja udała się na cmentarz w Latyczowie, gdzie Pan Minister złożył kwiaty na mogile żołnierzy Wojska Polskiego 1920 r. poległych w walkach z bolszewikami.

Przedstawiciel Prezydenta RP wraz z osobami towarzyszącymi odwiedził także Maćkowce, wieś zamieszkałą przez Mazurów – potomków polskich chłopów z XVII i XVIII wieku, spotkał się z miejscowymi Polakami w Domu Kultury w Maćkowcach oraz wziął udział w uroczystościach  w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Maćkowcach.

Fot. KG RP w Winnicy

W ramach wizyty w Winnickim Okręgu Konsularnym Pan Minister odwiedził także Dziecięcą Szkołę Sztuki w Chmielnickim, gdzie odbył się koncert galowy organizowany przez organizacje polskie Chmielnickiego, Hreczan i Szaróweczki z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po przyjeździe do kościoła katolickiego pw. św. Anny na Hreczanach, Adam Kwiatkowski złożył kwiaty pod tablicą poświęconą Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu oraz na mogile osób represjonowanych. Ważnym elementem pobytu delegacji Kancelarii Prezydenta RP było zwiedzanie hreczańskiej kaplicy  poświęconej ofiarom reżimu komunistycznego w 80. Rocznicę Operacji Antypolskiej NKWD.

Na zakończenie wizyty delegacja odwiedziła Oleszkowce, wieś zamieszkałą przez Polaków, zachowujących jeszcze gwarę polską w codziennym użyciu, gdzie Pan Minister Adam Kwiatkowski spotkał się z miejscowymi Polakami w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP, a także zapoznał się z działalnością lokalnych polskich organizacji.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 24 października 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code