Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » A jak śpiewać, to już w Kielcach

A jak śpiewać, to już w Kielcach

W drugiej połowie lipca 2013 roku młodzieżowy chór „Kwiat Podola” z Winnicy uczestniczył w 40. Jubileuszowym Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce – 2013”. Tegoroczna edycja festiwalu zebrała w stolicy województwa świętokrzyskiego 151 zespołów oraz solistów  z całej Polski i innych krajów.

Winnicki zespół działa dopiero od roku, a już zdążył się wykazać wysokim poziomem artystyczności, wykonując na różnych świętach oraz imprezach na Podolu piosenki ludowe polskie oraz ukraińskie, a także harcerskie. Udział w kieleckim festiwalu stał się poważną próbą dla wszystkich uczestników chóru.

20 członków „Kwiatu Podola” razem z kierowniczkami zespołu – Heleną Szwabską oraz Heleną Pszeneczniuk brali udział również w Letniej Szkole Języka Kultury Polskiej w Kielcach, gdzie też przygotowywali się do Festiwalu, biorąc udział w imprezach, organizowanych przez gościnnych kielczan. Winnicki chór „Kwiat Podola” ma własną „rodzynkę” – oprócz śpiewu, podolska młodzież gra na instrumentach, które nie zawsze można spotkać na co dzień – skrzypcach, bandurze, gitarze, ptaszkach (glinianych flecikach) i innych. Pewnie dzięki tym umiejętnościom razem z mocnym brzmieniem wokalnym „Kwiat Podola” potrafił zdobyć główną nagrodę  Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w kategorii Zespołów Chóralnych – „Złotą Jodłę”.

Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce – 2013”  kojarzy się głównie z wielkimi plenerowymi koncertami na największej kieleckiej scenie „Kadzielni” w Amfiteatrze, chociaż także i z innymi imprezami w tym mieście. W programie festiwalu znalazły się – koncerty w wyżej wspomnianym Amfiteatrze, koncert jubileuszowy oraz galowy, występy na Rynku w Kielcach, przeglądy festiwalowe, warsztaty dla uczestników. Festiwal otwierał koncert „Gospodarze Gościom”, w którym brali udział laureaci przeglądów chorągwianych, z chorągwi kieleckiej.

Niezapomnianym wydarzeniem podczas pobytu młodych kresowiaków w stolicy województwa świętokrzyskiego stał się festiwalowy korowód – spod pomnika Henryka Sienkiewicza wyruszyło prawie dwa tysiące uczestników Harcerskiego Festiwalu na kielecki Rynek, gdzie prezydent miasta Wojciech Lubawski przekazał dzieciom i młodzieży klucze do bram miasta. Następnie odbył się pierwszy festiwalowy koncert na kieleckim Rynku, gdzie wystąpiły zespoły z Ukrainy (wśród nich także „Kwiat Podola”), Białorusi, Rosji i Macedonii, a także harcerskie zespoły z Polski.

Lipcowy festiwal w Kielcach stał się tak naprawdę mocno integracyjnym przedsięwzięciem, ponieważ wszystkie zespoły, biorące w nim udział  bardzo się różniły – jedni specjalizują się w nowoczesnych układach tanecznych, inne prezentują folklor, jeszcze inni są utalentowanymi solistami, harcerze z różnych miast Polski oraz zagranicy preferują repertuar harcerski.

Dla takich zespołów jak „Kwiat Podola”, którzy tylko zaczynają swoją działalność, przyjazd do Kielc stał się bodźcem dla dalszego rozwoju, a zdobycie głównej nagrody festiwalu jest wynagrodzeniem za trudy dojazdu i żmudne przygotowania się młodych kresowiaków do występów.

Ania Szłapak

Zdjęcia z wyjazdu do Kilec

{morfeo 370}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code