Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 90 procent Polaków wie o zbrodni katyńskiej

90 procent Polaków wie o zbrodni katyńskiej

Z raportu „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej”, jak podało polskie Narodowe Centrum  Kultury, wynika, że około 90 proc. Polaków wie o zbrodni katyńskiej.

W ramach sondażu Polakom zadawano pytanie: „Czy słyszał(a) Pan(i) o zbrodni dokonanej w czasie II wojny światowej na polskich jeńcach w Katyniu?”.

Niestety, jak zwrócił uwagę dyrektor NCK Rafał Wiśniewski, ta wiedza jest powierzchowna. Zaznaczył, że Polacy zbyt mało wiedzą o okolicznościach sowieckiej zbrodni sprzed 78 lat. Dodał, że wynika to m.in. z jakości dyskusji publicznej i zachęcał instytucje i media do większego zaangażowana na rzecz działań edukacyjnych.

Jednak z raportu wynika, że w porównaniu z analogicznymi badaniami z lat 2007, 2008 i 2010 rośnie odsetek osób deklarujących, że nic o niej nie wiedzą. Najwięcej takich odpowiedzi pochodzi od osób młodych. W ocenie twórców raportu zmiany te mogą wiązać się ze wzrostem społecznego zainteresowania tematem zbrodni katyńskiej, właśnie w latach 2007/08 w związku z filmem „Katyń”” Andrzeja Wajdy, a w 2010 r. w związku z katastrofą smoleńską.

Z raportu wynika również, że w Polsce rośnie społeczna świadomość odpowiedzialności sowieckiej Rosji za zbrodnię katyńską – raport NCK wskazał na 81 proc. badanych, jednak nadal 3 proc. przypisało sprawstwo Niemcom – zgodnie z oficjalną propagandą okresu komunistycznego.

Dyskusja i prezentacja raportu NCK została zorganizowana w związku z przypadającym 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, której 78. rocznica przypada wiosną br.

Dzień ten, uchwalony przez Sejm w listopadzie 2007 r., obchodzony jest w związku z rocznicą opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Lesie Katyńskim niedaleko Smoleńska masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

W podobnym badaniu w 1987 r. o zbrodni katyńskiej słyszało 82 proc. badanych.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 17.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code