Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 9 tysięcy polskich i polonijnych organizacji na całym świecie!

9 tysięcy polskich i polonijnych organizacji na całym świecie!

Fot: www.przewodnik-usa.pl

10 maja 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w Warszawie, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, Minister Jan Dziedziczak oraz Prezes Głównego Urzędu Statycznego dr Dominik Rozkrut zaprezentowali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów najnowszą wersję bazy organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą.

Baza organizacji polonijnych na świecie istnieje od 2014 roku. Zawiera zestawienie najważniejszych danych o organizacjach polonijnych oraz aktywności Polonii i Polaków poza granicami kraju. Stanowi usystematyzowane, funkcjonalne, łatwo dostępne oraz względnie wyczerpujące narzędzie o charakterze informacyjno-porządkującym. Służy przede wszystkim do łatwej lokalizacji podmiotu lub wybranej grupy podmiotów w oparciu o określone cechy terytorialne, chronologiczne i rzeczowe.

Najnowsza wersja bazy, tworzona w oparciu o dane zbierane w ramach badania stałego „Polacy i Polonia na świecie” zawiera aż 8,9 tys. podmiotów zlokalizowanych w 115 krajach. Oprócz obecnie funkcjonujących organizacji i instytucji polskich, w bazie znajdziemy również informacje historyczne o dużym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa narodowego. Najwięcej podmiotów uwzględnionych w bazie znajduje się na Ukrainie (1131) i w Stanach Zjednoczonych (1041).

Najstarszą organizacja/instytucja w bazie jest Parafia pw. św. Ignacego Loyoli w Kołomyi (UA) istniejąca od 1353 roku, najmłodszą zaś Dom Spotkań Polsko-Niemieckich w Kolonii- Europolis (2021).

Baza nie jest spisem wszystkich aktualnie działających organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą. Prezentowane zestawienie, dzięki licznym aktualizacjom stale zwiększa swoja wartość informacyjną. Dlatego też zachęcamy wszystkich do weryfikacji swoich danych na stronie http://polonia.stat.gov.pl oraz przesyłanie do GUS zaktualizowanych informacji. Tylko dzięki współpracy podmiotów, których baza dotyczy będzie ona zyskiwała na aktualności i wartości informacyjnej.

IWalentyna Jusupowa za: gov.pl, 16 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code