Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 880 tysięcy Euro na renowację starego kościoła w Rawie Ruskiej

880 tysięcy Euro na renowację starego kościoła w Rawie Ruskiej

W przygranicznej  miejscowości Rawie Ruskiej w obwodzie lwowskim najstarszy zachowany zabytek architektury miasta zostanie odnowiony dzięki funduszom Unii Europejskiej.

Wniosek o odnowienie kościoła pw. Świętego Michała i klasztoru reformatów w Rawie Ruskiej został wybrany do realizacji w ramach programu współpracy transgranicznej „Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020”. Projekt w Rawie Ruskiej realizowany jest wspólnie z podobnym w polskim Węgrowie.

Wnioskodawcy , partnerzy projektu „Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska – wykorzystanie potencjału dziedzictwa historycznego zakonu Reformatów dla rozwoju turystyki i życia społeczno-kulturalnego w Polsce i Ukrainie” – to rzymskokatolicka parafia pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz lwowska archidiecezja Kościoła Rzymskokatolickiego.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi prawie 2,5 mln Euro, z których ponad 880 tysięcy – to część, która zostanie skierowana na Rawę Ruską.
Kościół zawsze był miejscem, gdzie Bracia Mniejsi Franciszkanie odprawiali nabożeństwa. Pojawili się Rawie Ruskiej w 1725 roku. Kościół został wybudowany w stylu barokowym w XVIII wieku wg projektu znanego włoskiego architekta Paolo Fontany. Prace trwały około 8 lat ze względu na brak kompetentnego kierownika. W 1738 roku kościół został konsekrowany i oddany pod opiekę św. Michała. Później do kościoła dobudowano piętrowy klasztor z celami. Kościół pełnił swoją funkcję do roku 1941, kiedy to na tereny ziemi lwowskiej wtargnęły niemieckie wojska. Odtąd i w okresie powojennym kościół wykorzystywano jak magazyn produktów i różnych towarów, później zaś w klasztorze mieściła się stacja maszynowo-traktorowa.

Irena Rudnicka na podstawie informacji unian.ua, 01.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code