Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » 80% ukraińskich bojowych samolotów oraz helikopterów nie nadaje się do latania

80% ukraińskich bojowych samolotów oraz helikopterów nie nadaje się do latania

Zdjęcie pobrane z photo.ukrinform.uaJak podaje OBKOM, zsyłając się na oceny specjalistów wojskowych, tylko piąta część samolotów bojowych i czwarta część bojowych helikopterów, znajdujących się na uzbrojeniu ukraińskiego wojska, jest w ogóle zdolne wznieść się w powietrze, nie mówiąc już o prowadzeniu walki. A zdatnych do użytku zenitalno-rakietowych kompleksów mniej od połowy. Tak twierdzi ekspert Centrum badań wojska, konwersji i rozzbrojenia Walentyna Badrak.

«Czy w ogóle można w takiej sytuacji twierdzić, że kraj ma adekwatną przeciwlotniczą obronę, zdolna odbić agresję, nawet i potencjalną? – mówi pani Walentyna. – «Oprócz tego, specjaliści zgdonie twierdzą, że do 2016 rokowi na Ukrainie nie zostanie ani jednej sprawnej przeciwlotniczej rakiety».

Ale jak twierdzi statystyką państwowa, w ciągu ostatnich pięciu lat na Ukrainie nie kończą się prace z unowocześnienia broni. . Na praktyce modernizowano tylko osiem (14,4%) samolotów bojowych z 55 zaplanowanych, nie wykonane przedsięwzięcia z odnowy 21 i zakupu jednego Z-300, dwóch samolotów An-70 i 14 radiolokacyjnych stacji «Pelikan». Wciąż niski poziom zdatności do użytku większości samolotów (24%), helikopterów (36%), okrętów(7%).

Co dotyka naprawy to w bieżącym roku modernizowano jeden samolot Mig29, trzy samoloty Su- 25 i jeden L-39. Modernizacja bojowych helikopterów na razie pozostaje marzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code