Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » 79 lat temu w Warszawie zmarł generał-chorąży Armii URL Marko Bezruczko

79 lat temu w Warszawie zmarł generał-chorąży Armii URL Marko Bezruczko

Fot. FB

O swoim legendarnym patronie wspominała w piątek 10 lutego Brygada WOT jego imienia. Skromne obchody odbyły się także w Równem. W śnieżny, mroźny dzień obok tablicy Bezruczki w tym mieście zapalono znicz pamięсi.

W filmiku, opublikowanym na profilu 110. zmechanizowanej brygady ukraińskich WOT im. Marka Bezruczki pojawił się praprawnuk legendarnego dowódcy Dmytro Bezruczko na tle byłego sztabu URL w Bojarce. Następnie w nagraniu pojawiają się współcześni żołnierze oddające salwę w kierunku pozycji wojsk rosyjskich w obecnej fazie wojny ze wschodnim najeźdźcą.

Generał Marko Bezruczko w lutym 1920 roku został dowódcą 6. Siczowej Dywizji Strzelców, która weszła w skład polskiej 3. Armii i wzięła udział w wyprawie kijowskiej. 28 sierpnia 1920 roku wtedy pułkownik Bezruczko objął dowództwo obrony Zamościa przed napierającą od strony Lwowa Konną Armią Budionnego. Skuteczna obrona Zamościa pozwoliła polskim jednostkom na zamknięcie oddziałów bolszewickich w kotle i pokonanie ich w słynnej bitwie kawaleryjskiej pod Komarowem. Po zakończeniu działań wojennych Bezruczko pozostał na emigracji w Polsce, gdzie zmarł 10 lutego 1944 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Sergij Porowczuk, fot. FB, 11 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code