Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » 75 lecie świętuje Szkoła Podstawowa Nr 36 w Żytomierzu

75 lecie świętuje Szkoła Podstawowa Nr 36 w Żytomierzu

Siedemdziesięciopięcioletni jubileusz obchodziła szkoła nr 36 w Żytomierzu, w której języka polskiego uczy się od 1 po 11 klasę. Uroczystości, na które administracja szkoły zaprosiła weteranów i byłych uczniów, odbywały się w filharmonii. Niektórzy z gości nawet przyjechali zza granicy. W uroczystościach również wzięli udział rodzice, nauczyciele, uczniowie. W imieniu Prezydenta miasta Wołodymyra Deboja jego zastępca ds. działalności organów wykonawczych rady Oleksandr Boczkowski zauważył, że ta szkoła jest jedną z najstarszych w Żytomierzu, a zarazem jedną z najaktywniejszych.

Ołeksandr Boczkowski, zastępca prezydenta miasta
– Szkoła rozwija się, idzie do przodu. Obecnie tutaj uczą się języka polskiego od pierwszej klasy. Świadczy to o dobrych relacjach z Polską w tym zakresie. Społeczność polska też okazywała wsparcie. Również dzięki współpracy z radą miejską wymieniono okna na plastikowe. Dlatego sądzę, że szkołą żyje, uczniowie są zadowoleni. Życie się toczy.

Wyjątkowym osiągnięciem szkoły nr 36 jest nawiązanie współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą – uczniami, nauczycielami, naukowcami. Podkreślił to Igor Smagin, prorektor ds. działalności naukowej Żytomierskiego instytutu oświaty podyplomowej, dr hab. nauk pedagogicznych, profesor.
– Jako inicjator takiej współpracy występuje Fundacja Polonia-Ruthenia. Po pewnym czasie  dołączyło się także Muzeum Historii Polski w Warszawie, Żytomierski obwodowy instytut oświaty podyplomowej, a także nauczyciele historii z Żytomierza i obwodu. W ostatnich latach w tej pracy biorą udział naukowcy z Narodowego uniwersytetu im. T. Szewczenki, Akademii Kijowo-Mohylańskiej, Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych. Działania te przewidują przedstawienie w najbardziej tolerancyjny sposób wydarzeń, związanych z naszą nie prostą historią przy nauczaniu historii w Polsce i na Ukrainie zarówno w szkołach, jak i na uczelniach. Chodzi również o wymianę najnowszych osiągnięć w metodyce nauczania historii. Być może jest to jedyny taki przypadek na Ukrainie, kiedy współpraca rozpoczęła się z inicjatywy nie instytucji akademickich, lecz z inicjatywy zwykłej szkoły miejskiej.

Dyrektor szkoły – Leonid Kotenko jest dumny z tego, że absolwenci szkoły nr 36 obecnie pracują w dziedzinie nauki, kultury, edukacji. Byli uczniowie prowadzą działalność gospodarczą, pracują w urzędach, samorządach lokalnych. Uczniom dzisiejszym dyrektor życzył, by kontynuowali bogate tradycje szkoły.

Na obchodach siedemdziesięciopięciolecia Żytomierskiej ogólnokształcącej szkoły nr 36 im. Jarosława Dąbrowskiego byli obecni również dwaj poprzedni dyrektorzy – Leonid Szepkowski (dyrektor w latach 1968 – 1978) i Mykoła Siurawczyk (dyrektor szkoły w latach 1986 – 1992). Ze sceny również składali życzenia nauczyciele i uczniowie, radośnie tańcząc i śpiewając podczas świątecznego koncertu.

Wśród gości honorowych na uroczystościach był obecny Jurij Woderacki, który ufundował dla szkoły zestaw urządzeń multimedialnych.

W szkole w 26 klasach uczy się 612 uczniów, pracuje 58 pracowników pedagogicznych. Języka polskiego uczy się w klasach od pierwszej do jedenastej.

Od 2002 roku szkoła aktywnie współpracuje z Warszawskim liceum nr 4. Współpraca uczniów realizuje się w zakresie wzajemnego odwiedzania lekcji, wymian metodycznych, wycieczek, zapoznania się w życiem ukraińskich i polskich rodzin, z działalnością organów ustawodawczych i wykonawczych, konferencji uczniowskich „Wspólna przeszłość”, „Historia ukraińsko-polska na przełomowych etapach historii XVII – XXI ww”.

Szkoła jest stałym miejscem przeprowadzenia obwodowych eliminacji olimpiady z historii (od 1994 roku) oraz obwodowego konkursu recytatorskiego poezji polskiej.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *