Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » 75 lat obwodu Chmielnickiego – do świętowania dołączają się miejscowi Polacy

75 lat obwodu Chmielnickiego – do świętowania dołączają się miejscowi Polacy

W związku z przybliżającymi się uroczystościami do jubileuszu powstania obwodu chmielnickiego, w mieście Chmielnickim organizowane są różne imprezy oraz festyny.
Do świętowania dołączyła się również i obwodowa telewizja, robiąc program telewizyjny „Sukcesy obwodowych mniejszości narodowych”.
W programie wzięły udział przedstawiciele żydowskiego oraz polskiego środowiska – nauczyciele polskich szkół i kursów, aktywiści organizacji, zrzeszających Polaków.
Na początku audycji wyświetlono krótki film o otwarciu letniej polskiej szkoły w obwodowym mieście, po którym przeprowadzono dyskusję na temat problemów oświaty oraz kultury polskiej opieki nad polskimi cmentarzami, których na terenie obwodu jest bardzo dużo, w tym i kilka zbiorowych mogił polskich legionistów z 1920 roku.
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie pani Tetiana Borecka opowiedziała zebranym w studiu telewizyjnym właśnie o jednej z akcji sprzątania w Nowej Uszycy zbiorowej mogiły 65 legionistów polskich, kończąc swoją opowieść wykonaniem utworu Moniuszki.
Chmielnicką harcerską drużynę na spotkaniu przedstawili członkowie – Anastasja Guszczyk oraz Julia Uroda. Opowiedzieli o swoich osiągnięciach oraz jak rozwija się ich drużyna i dokąd w tym roku jeździli. 
Pod koniec spotkania pan Franciszek Miciński – prezes ZPU zaprosił wszystkich 20 września br na jubileusz Polskiej Szkoły w Gródku Podolskim.

Franciszek Miciński

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code