Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » 614 opisów mogił oraz ponad 1300 zdjęć polskiego cmentarza w Żytomierzu w internetowym katalogu nekropolis.in.ua

614 opisów mogił oraz ponad 1300 zdjęć polskiego cmentarza w Żytomierzu w internetowym katalogu nekropolis.in.ua

Na początku trzeciej dekady stycznia członkowie ekipy badawczej, pracującej przy spisywaniu polskich nekropolii na Podolu i Wołyniu, zakończyli pracę przy tworzeniu internetowego spisu osób, pochowanych na polskim cmentarzu w Żytomierzu.

Prace nad tworzeniem internetowej bazy danych nekropolis.in.ua, wyposażonej w zaawansowaną wyszukiwarkę danych, trwały przez dwa lata. W 2017 roku projekt otrzymał wsparcie ze strony Senatu RP za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. W tym samym roku w pracę przy weryfikacji pochówków i sprawdzanie ksiąg metrykalnych zaangażował się Walery Franczuk, winnicki historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, który od wielu lat zajmuje się badaniami genealogicznymi.

Prace fotograficzne i tworzeniem schematu nekropolii prowadził winnicki krajoznawca Igor Płachotniuk.

W katalogu cmentarzy nekropolis.in.ua znajdują się opisy ponad 1380 mogił z 20 cmentarzy na Podolu i Wołyniu – między innymi w Żytomierzu, Żmerynce, Brahiłowie, Niemirowie, Mohylowie Podolskim, Jampolu, Szarogrodzie i in. Użytkownik może absolutnie za darmo wyszukiwać potrzebne informacje, wprowadzając nazwisko, miejscowość, lub rok zgonu/urodzenia wyszukiwanej osoby.

Dzięki przeprowadzonej inwentaryzacji polskich cmentarzy w ramach projektu nekropolis.in.ua udało się odnaleźć w Chmielniku mogiłę znanego polskiego pisarza Adolfa Mostowskiego, w Mohylowie Podolskim odnaleziono grób

księdza Erazma Wierzejskiego, przyjaciela Zygmunta Krasińskiego, w Niemirowie zidentyfikowano mogiły krewnych polskiego architekta Władysława Horodeckiego.

>>>> Więcej informacji na stronie nekropolis.in.ua <<<<

Słowo Polskie, 22.01.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *