Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „60+30+15” – potrójny jubileusz Georgija Kurkowa w Winnicy

„60+30+15” – potrójny jubileusz Georgija Kurkowa w Winnicy

Wieczorem 15 czerwca w winnickim kościele Matki Boskiej Anielskiej odbył się koncert organowy z udziałem wieloletniego działacza na rzecz odrodzenia muzyki organowej w Winnicy oraz organisty kościoła kapucynów Georgija Kurkowa.

W 2014 roku Georgij Kurkow świętuje swój 60-letni jubileusz. Urodził się przyszły muzyk w Chmielnickim (dawnym Płoskirowie), gdzie skończył muzyczne gimnazjum im. Zaręby z odznaczeniem (wydział – fortepiano). Następnie na młodego Podolanina czekały studia w Kijowskim Konserwatorium im. Czajkowskiego oraz Leningradzkim Konserwatorium im. Rymskiego-Korsakowa.

W 1978 roku Kurkow przenosi się do Winnicy, gdzie zatrudnia się jako wykładowca na Uniwersytecie Pedagogicznym. Od razu zaczyna się interesować muzyką organową,  bierze udział w seminariach, dotyczących grą na tym instrumencie, prowadzonych przez Leo Kremera oraz Johanna Trumera.

Muzyk niejednokrotnie mógł wyjechać na stałe za granicę, ale pozostał na Ukrainie. W 1993 roku założył w Winnicy akademicką orkiestrę kameralną „Arkata” i od wielu lat pełni funkcję jej kierownika artystycznego oraz dyrygenta. Razem z „Arkatą”, jako pianista i dyrygent Kurkow zwiedził wiele krajów WNP i Europy, niejednokrotnie koncertując w Polsce.

Podczas jubileuszowego koncertu w kościele kapucynów Kurkow wykonał utwory Bacha, Liszta, ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka, a także własną muzykę, w tym i utwór „Diesix” (Dzień szósty), napisaną na część stworzenia przez Boga człowieka. Georgij Kurkowa stworzył go jeszcze 25 lat temu do 90. rocznicy urodzin znanego winnickiego etnografa Rodiona Skaleckiego.

Czerwcowy koncert muzyki organowej w kościele kapucynów nosił symboliczną nazwę „60+30+15” – 60. rocznica urodzin Pana Georgija, 30 lat renowacji organu oraz 15 lat pracy organisty w tej świątyni.

Skromny i bardzo doświadczony muzyk, Georgij Kurkow, zdziałał bardzo dużo dla odrodzenia życia duchowego winniczan. Muzyka organowa jest nieoddzielną częścią Mszy świetej a Pan Georgij jest nieoddzielną częścią historii kościoła Matki Boskiej Anielskiej.

Bachur Mikołaj, bwp

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 596}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code