Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » 60 lat współpracy Winnicy z miastem Kielce

60 lat współpracy Winnicy z miastem Kielce

31 sierpnia 2018 roku w Kielcach odbyło się spotkanie z delegacją z Winnicy na czele z merem Sergijem Morgunowem i przedstawicielami trzech innych miast partnerskich.

W bieżącym roku mija 60 lat od nawiązania współpracy między Kielcami a stolicą Podola. Na znak jej kontynuacji Sergij Morgunow oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski, a później – także przedstawiciele innych miast partnerskich Kielc podpisali Deklarację współpracy i rozpowszechnienia idei braterstwa.

Partnerskie relacje Winnicy i Kielc zaczęły się 60 lat temu, w 1958 roku. Pierwsza umowa o współpracy między miastami była podpisana w 1974. Następnie do lat 90. relacje trochę wygasły, ale już w roku 1993 został podpisany list o zamiarach współpracy między miastami, a w 1994 – umowa partnerska. Jej celem było wzmocnienie relacji między miastami, tworzenie korzystnych relacji biznesowych, organizacja wystaw i podpisanie kontraktów. Współpraca dotyczyła również wymiany w dziedzinach kultury, sportu i turystyki.

W 2003 roku odbyło się podpisanie Umowy o partnerstwie i współpracy w Kielcach, a w 2012 Umowa została zaktualizowana i gwarantowała rozszerzenie zakresu współpracy. Wtedy też zostały podpisane umowy o współpracy między uczelniami obu miast.

W swoim czasie miasto Kielce poparły inicjatywę otwarcia Konsulatu RP w Winnicy i udzieliły pomocy w opracowaniu Strategii rozwoju miasta. W 2014 roku Urząd miasta Kielce jako pierwszy wśród miast partnerów Winnicy zareagował na rosyjską agresję w Donbasie i przekazał leki dla ukraińskich wojskowych i pomoc humanitarną przesiedleńcom.

W 2013 roku rozpoczęła się wspólna praca z przygotowania koncepcji utworzenia winnickiego Miejskiego Parku Innowacji Technologicznych. Współpraca w tym kierunku trwa nadal.

W ramach wizyty podolskiej delegacji między miastem Winnicą a kieleckim Parkiem Technologicznym podpisano umowę w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, wspierania innowacji, podwyższenia poziomu technologicznego przedsiębiorstw.

To wydarzenie ma szczególnie ważne znaczenie, ponieważ Winnica kontynuuje pracę nad stworzeniem pierwszego na Ukrainie Miejskiego Parku Innowacji Technologicznych, który będzie wdrażać i generować innowacyjne rozwiązania, wspierać młode start-upy, dzięki czemu biznes winnicki stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny.

W tym procesie Winnica może się oprzeć na doświadczenie Kieleckiego Parku Technologicznego, który z powodzeniem funkcjonuje już od 10 lat. KPT został stworzony przy wsparciu Unii Europejskiej i oferuje 20 ha powierzchni inwestycyjnych, składających się z dwóch obszarów działalności gospodarczej: Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Centrum Technologicznego.

Lidia Baranowska na podstawie vmr.gov.ua, 09.09.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code