Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 6 edycja „Tropem Wilczym” w 333 miejscowościach w Polsce

6 edycja „Tropem Wilczym” w 333 miejscowościach w Polsce

Fot. PAP

Biegi odbyły się w 333 polskich i ośmiu zagranicznych miastach, m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Chicago i Wiedniu. W ramach 6. edycji wydarzenia „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w 333 miastach i miejscowościach w Polsce oraz ośmiu za granicą odbyły się zawody sportowe. Wzięli w nich udział przedstawiciele kilku pokoleń biegaczy.

Ogólnopolskie wydarzenie zainaugurowano w niedzielny poranek na Cytadeli Warszawskiej. Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda – w liście odczytanym podczas rozpoczęcia imprezy – „epopeja powstania antykomunistycznego weszła na trwałe do kanonu naszych dziejów ojczystych”. „Prawda o drugiej konspiracji, o powszechnym oporze Polaków przeciwko powojennej sowietyzacji, o heroicznych walkach oddziałów leśnych, jest dziś fundamentem niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał. Prezydent objął imprezę swoim patronatem,  podkreślił też, że „nasz naród odrzucił kłamstwo, szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej” i uznał, że „głęboka zmiana w świadomości społecznej, której w ostatnich czasach byliśmy uczestnikami i świadkami, stanowi prawdziwy, historyczny przełom”.

Na Podkarpaciu największy bieg odbył się w Leżajsku. Jak poinformował PAP koordynator projektu Andrzej Kusiak, około tysiąca uczestników wystartowało w południe z placu Muzeum Ziemi Leżajskiej.

W województwie zachodniopomorskim Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany został w 13 miastach, m.in. w Międzyzdrojach, Gryfinie i Stargardzie.

Partnerem edukacyjnym imprezy jest Instytut Pamięci Narodowej, a partnerem medialnym m.in. Polska Agencja Prasowa.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, 07.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code