Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » 500 lektur w języku polskim trafiło do biblioteki Timiriaziewa w Winnicy

500 lektur w języku polskim trafiło do biblioteki Timiriaziewa w Winnicy

W poniedziałek o 12.00 w winnickiej bibliotece Timiriaziewa odbyło się przekazanie zbioru książek i płyt CD nowo powstałej sekcji „Biblioteka Polska”. Ponad 500 lektur różnej tematyki – od klasyki – Elizy Orzeszkowej i Adama Mickiewicza do najnowszej książki Władysława Serczyka „Historia Ukrainy” można było obejrzeć w sali z kolumnami na 2 piętrze biblioteki.

Zebranych przedstawicieli mediów i miejscowej Polonii przywitała dyrektorka biblioteki pani Natalia Morozowa. Podziękowała winnickiemu KG RP za wspaniały prezent dla czytelników miasta Winnicy i obwodu winnickiego, opowiedziała o powstaniu w krótkim czasie  centrum polskiego języka i kultury, które będzie znajdować się na ul. Sobornej, 70.

Pan Krzysztof Świderek – konsul generalny winnickiego KG RP, który zabrał głos zaraz za panią Natalią, opisał krótko tematykę przywiezionych „Skarbów Biblioteki Narodowej” – jak sam określił, wspomniał o dużej ilości polskich filmów na DVD – w tym i „Ogniem i mieczem” Hoffmana, które też będą dostępne szerokiemu kręgowi publiczności i przekazał na ręce pani dyrektorki laptop Asus, mieszczący linki do najbardziej popularnych serwisów w Polsce i o Polsce.

Wicekonsul Damian Ciarciński poinformował również  o dużej ilości książek do nauki języka polskiego dla różnych poziomów nauczania – od początkowych klas średniej szkoły z ilustracjami i zabawami do poważnych słowników  ortografii polskiej.

Pod koniec spotkania pan Krzysztof Świderek zgodził się udzielić krótkiego wywiadu dla portalu polonijnego WIZYT.NET:

Red.: Panie konsulu, kto był inicjatorem i fundatorem tego projektu?

Krzysztof Świderek: Inicjatorem wspólnego z winnicką biblioteką Timiriaziewa projektu był nasz konsulat przy wsparciu Senatu RP, Ministerstwa Edukacji Narodowej RP, polskich fundacji „Semper Polonia” oraz „Pomoc polaków na Wschodzie”. Warto wspomnieć również i o pomocy ze strony uczestników Rajdu Katyńskiego, którzy ufundowali wspaniałą lekturę o tragicznie zmarłym małżeństwie Kaczyńskich i część innych lektur.

Red.: Jak przeciętny człowiek będzie mógł korzystać ze zbiorów w języku polskim i czy będzie coś kosztowało korzystanie z tych książek?

Krzysztof Świderek: To pytanie raczej do pracowników biblioteki, ale oczywiście, że dostęp do zbioru będzie miał każdy chętny, a pracownicy biblioteki powinni w krótkim czasie skatalogować wszystkie lektury, by czytelnik przez system komputerowy, a w przyszłości – i przez Internet, mógł szybko przejrzeć i wybrać to, co mu pasuje.

Red.: Panie konsulu, widzimy na jednym ze stołów dużo płyt DVD z najgłośniejszymi polskimi filmami. Czy ma Pan jakąś informację – kiedy do Winnicy dotrze najnowszy film Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska”, którego premiera odbyła się kilka dni temu w Polsce? Polski minister MSZ Radosław Sikorski ogłosił, że 6 października przekaże kopię na DVD angielskiej ambasadzie RP.

Krzysztof Świderek: Nie mam jeszcze dokładnej informacji o tym, kiedy dostaniemy DVD z „Bitwą Warszawską”. Ale zapewniam, że od razu po otrzymaniu rozpowszechnimy je w polonijnym środowisku, by każdy chętny mógł zobaczyć w dobrej jakości film o wspólnej ukraińsko-polskiej historii…

 

Zdjęcia z przekazania zbiorów w bibliotece Timiriaziewa

{morfeo 83}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code