Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 500 lat temu odbyła się koronacja królowej Bony – założycielki miasta Bar

500 lat temu odbyła się koronacja królowej Bony – założycielki miasta Bar

W dniu 8 września bieżącego roku w  Domu Polskim w Barze przy współpracy z Polską Akademią Nauk odbył się salon muzyczno – literacki poświęcony królowej Bonie Sforzy, która w roku 1537 założyła miasto Bar.

Na sali widowiskowej – przy dźwiękach muzyki renesansowej w wykonaniu tia skrzypcowego „Renesans –   zasiadła przedstawicielka Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Magdalena Arsenicz, mer miasta Bar Artur Cyciurski oraz 40-osobowa grupa gości z Polski – przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Na sali Domu Polskiego nie zabrakło także miejsca dla członków Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich.

Na wstępie głos zabrała dyrektor Domu Polskiego Małgorzata Miedwiediewa, która powitała gości oraz przybliżyła cel spotkania jak również zaprosiła do wspólnego spędzenia czasu. Na stole pojawiły się przysmaki z włoskim serem maskarpone, kawa i herbata.

Na scenie gościła królowa Bona wraz z dwórką oraz ubrany w stroje z epoki kwartet „Rezonans”, który wykonał na powitanie zasiadającej na tronie królowej dwie pieśni. Dalszą część spotkania wypełniły wspomnienia samej królowej przeplatane pieśniami, utworami skrzypcowymi  i tańcami w wykonaniu Zespołu Tanecznego „Aksamitki”. Szczególny entuzjazm wywołała dynamiczna, włoska tarantella oraz kończący spotkanie dostojny  polonez kontuszowy.

Po zakończeniu artystycznej części spotkania głos zabrała Pani Hanna Krajewska – dyrektor archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, która przedstawiła interesującą prezentację multimedialną dotyczącą genealogii rodu Sworzów i dynastii Jagiellonów, po czym na stole pojawiły się przysmaki kuchni włoskiej, do pałaszowania których nie trzeba było nikogo zachęcać.

Zaproszeni goście mieli również okazję obejrzeć wystawę poświęconą Konfederacji Barskiej, która została przygotowana ze względu na przypadającą w bieżącym roku 250. rocznicę zawiązania tego zbrojnego ruchu szlacheckiego.  Uroczystość zakończyła się wykonaniem wspólnych zdjęć bo niepowtarzalna okazja, aby sfotografować się z królową Boną nadarza się bardzo rzadko.

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG, 13.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code