Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » 42 stypendystów „Gaude Polonia” z Ukrainy odebrało w Warszawie dyplomy

42 stypendystów „Gaude Polonia” z Ukrainy odebrało w Warszawie dyplomy

Wręczenie dyplomów odbyło się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Stypendyści reprezentowali następujące dziedziny: sztuki wizualne, muzyka, literatura/przekład, film, teatr, fotografia, muzealnictwo, konserwacja dzieł sztuki oraz taniec. Łącznie do udziału w programie „Gaude Polonia” zgłosiło się 247 twórców.

“Cieszymy się, że możemy kolejny raz wręczać te stypendia. To jest wyraz, w jakimś sensie naszego wspólnego interesu, mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, powinniśmy się wspierać. Mamy bardzo wiele elementów, które nas łączą, polskie państwo jest bardzo zainteresowane tym, żeby ta wymiana kulturowa […] była realizowana, kontynuowana” – powiedział w Pałacu Rzeczypospolitej, gdzie wręczano stypendia, Gliński. Minister zwrócił uwagę, że jest zdecydowana przewaga stypendystów z Ukrainy. “To bardzo dobrze, ale chciałoby się, żeby było jeszcze więcej reprezentantów innych kultur i narodów” – wskazał minister kultury.
Chrystyna Sływka z Ukrainy, która otrzymała stypendium w kategorii sztuki wizualne powiedziała dziennikarzom, że stypendium to “cudowna możliwość realizacji projektów artystycznych”.

Filmowiec Władysław Robski (też z Ukrainy), który otrzymał stypendium po raz drugi, pytany dlaczego zdecydował się na stypendium w Polsce, odpowiedział, że jest to drugi po Ukrainie, bliski mu kraj.

Zdobywcy stypendiów mają zagwarantowane zakwaterowanie i półroczny pobyt w Polsce (od 1 lutego do 31 lipca), a czas ten mają przeznaczyć na realizację autorskich projektów stypendialnych pod opieką uznanych polskich twórców i instytucji kultury. Wysokość stypendium wynosi 3,5 tys. zł. brutto miesięcznie. Stypendysta otrzymuje także 5 tys. zł na zakup materiałów i sprzętu niezbędnego do realizacji projektu stypendialnego. Program realizowany jest we współpracy z wyższymi szkołami artystycznymi. Średni koszt stypendium wynosi 43 tys. zł.

Program MKiDN „Gaude Polonia” jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 25.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code