Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Konferencja „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska w latach 1939-1945. Wojna – Okupacja – „Wyzwolenie” w Iwano-Frankiwsku

Konferencja „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska w latach 1939-1945. Wojna – Okupacja – „Wyzwolenie” w Iwano-Frankiwsku

W dniach 6-8 września w d. Stanisławowie odbywać się będzie IV Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska w latach 1939-1945. Wojna – Okupacja – „Wyzwolenie”. Celem niniejszej konferencji będzie próba przybliżenia całości wydarzeń, jakie miały miejsce w Stanisławowie oraz regionie w okresie II wojny światowej.

Historia Stanisławowa i Ziemi Stanisławowskiej wraz z zamieszkującymi ją do 1945 roku narodami należy do nie do końca zbadanych fragmentów historii. Taki stan wynika z kilku przyczyn, m.in. z faktu, że po tej dacie przez dziesięciolecia nie można było mówić o wielu kwestiach prawdy, a wszelkie prowadzone badania naukowe musiały być zgodne z odgórnie narzuconą narracją.

Bieżący rok, w którym przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, daje asumpt do tego, aby rozpocząć nowe dyskusje na temat wydarzeń, jakie miały miejsce podczas całej minionej wojny. Szczególnie mocno potrzeba ta widoczna jest właśnie w ujęciach regionalnych, często do tej pory pomijanych lub traktowanych marginalnie.

Konferencja odbywać się będzie w dniach 6-8 września 2019 roku w obiektach Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka oraz Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. W dniach 6-7 września przewidziane są obrady plenarne oraz w sekcjach, natomiast 8 września planuje się podróż historyczną.

Zgłoszenia do udziału oraz tematy referatów wraz z krótkim streszczeniem prosimy wysyłać na adres e-mail [email protected] w nieprzekraczalnym terminie do 12 sierpnia 2019 roku.

>> Szczegóły pod linkiem <<<

Słowo Polskie za: CKPiDE w Iwano-Frankiwsku, 20 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code