Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 320 uczestników na Pierwszym Przeglądzie Kolęd Polskiej „Leć, Kolędo, leć!” w Winnicy

320 uczestników na Pierwszym Przeglądzie Kolęd Polskiej „Leć, Kolędo, leć!” w Winnicy

Kolęda jest nieodłączną częścią Wigilii. W ramach przygotowania się do tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia działacze Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” oraz Konsulat Generalny RP w Winnicy wpadli na pomysł zorganizowania wspólnego kolędowania.

Na koncert do Filharmonii Winnickiej zawitali wykonawcy i zespoły z Baru i Dunajowiec, Gródka Podolskiego i Żytomierza, Chmielnickiego i Korostyszewa, Połonnego i Maćkowiec, Krasiłowa i Baranówki, Kamieńca-Podolskiego i Winnicy. Były to formacje artystyczne nie tylko npolskie ale i ukraińskie.

Według założenia – każdy zespół wykonał 2 kolędy: jedna była śpiewana po-polsku, druga natomiast w innym języku, więc brzmiały kolędy w języku ukraińskim, angielskim, włoskim i łacińskim.
Podczas festiwalu komisja w składzie Konsula Sebastiana Delury,  przedstawicielki Urzędu Miasta Kielce – Marty Piątek-Lasota, Wykładowcy Winnickiego Koledżu Kultury i Sztuk Pięknych im. Mykoły Leontowicza Heleny Melnyczuk – wybrała 5 zespołów i solistę, których zaproszono zaśpiewać na Koncercie Galowym, który się odbył po południu podczas Wigilii Polskiej.

Jeszcze raz wyszli na scenę: „Aksamitki” z Baru – zespół który otrzymał Grand Prix i pojedzie w styczniu na Festiwal Kolęd i Pastorałek do Kalwarii Pacławskiej, solista Michał Letawin z Chmielnickiego, dziecięcy zespół wokalny „Stokrotka” z Połonnego, młodzieżowy chór „Sursum Corda” z Korostyszewa i dorosły chór im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza. Także podczas Wigilii Polskiej zaśpiewał chor parafii greko-katolickiej w Winnicy „Pokrowa”.

Pamiątkową statuetkę, dyplomy za uczestnictwo w I przeglądzie Kolędy Polskiej „Leć Kolędo leć” i podziękowania otrzymali wszyscy uczestnicy, a było ich w Pierwszym Przeglądzie – aż 321 osób!

W przeglądzie uczestniczyły następujące zespoły, chóry, i solni wykonawcy: Narodowa Kapela Chóralna Winnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Kociubińskiego w Winnicy,  Zespół wokalny „Stokrotka” z Połonnego, Srebrne Głosy z Winnicy, dziecięcy zespół wokalny „Aksamitki” i kwartet „Rezonans” z Baru, dziecięcy zespół wokalny „Podolskie Perełki” ze Szkoły Polskiej w Gródku–Podolskim, chór młodzieżowy z Korostyszewa „SURSUMCORDA”, Zespół Maćkowianki” z Towarzystwa Polskiej Kultury w Maćkowcach, dziesięcy zespół wokalny „Suzirja” z Winnickiego Pałacu Dzieci i Młodzieży (starsza i młodsza grupy), Zespół wokalny Domu Polskiego im. Tomasza Marka Leoniuka, chór „Domisolki” ze Szkoły-Liceum Nr 7 w Winnicy, Dziecięcy zespół wokalny „Barwy” z Krasiowa, zespół wokalny Pieśni Polskiej z Korostyszewa, Zespół „Mazury”, solistka Anna Iwanowa, Duet ZOLA z Winnicy, solista dziecięcego zespołu „Płoskirowskie dzwoneczki” Michał  Letawin, Zespół wokalny „Wesnianka” z Winnickiej Dziecięcej Szkoły Muzycznej Nr 1, Duet „Pozytyw” z Baranówki, męski zespół wokalny „BREWIS”, soliści Perwak Mikołaj i Perwak Anastazja,  chór  greko-katolickiej parafii w Winnicy „Pokrowa”. dziecięcy zespół wokalny „VICTORIA” (starsza i młodsza grupy), zespół „Letitia” z Kamieńca–Podolskiego, Młodzieżowy zespół wokalny „Polskie Gwiazdeczki” z Żytomierza, chór im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza.

Specjalne podziękowania dla Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy składamy na ręce Pana Konsula Sebastiana Delury i Pani Konsul Joanny Szeligi – za to, że podtrzymali nasz pomysł, dokładnie opracowaliśmy wszystkie szczegóły i udało nam się wspólnie zorganizować tak piękne święto.

Realizacja Festiwalu kolędowania była możliwa dzięki pracy całego zespołu  Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”: Aleksy Mazur – opracowanie, oprawa graficzna I Przeglądu Kolędy Polskiej i Wigilii Polskiej, zabezpieczenie techniczne całości, Wiktoria Konowałowa – pomysł, reżyseria i organizacja wydarzenia, Ninel Sizowa – reżyseria, realizacja części artystycznej, Olga Jastremska – przygotowanie dobroczynnego kiermaszu, młodzi wolontariusze, praca których była bardzo niezbędna i ważna. Poprowadziła koncert Maria Kozyrska-Mazur.

Mamy nadzieję, że wspólnie zapoczątkowaliśmy dobrą tradycję – i możemy powiedzieć jeszcze raz – LEĆ, KOLĘDO, LEĆ!  Życzymy Wesołych Świąt i do zobaczenia na Drugim Przeglądzie Kolędy Polskiej w Winnicy za rok!

Organizatorami Pierwszego Przeglądu Kolędy Polskiej jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy oraz Centrum Rozwoju i Partnerstwa ”Polonia”.

Maria Kozyrska, prezes CRiP „Polonia”, 17 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *