Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » 30 lat stosunków dyplomatycznych. Przyjacielskie gesty w Warszawie i Kijowie

30 lat stosunków dyplomatycznych. Przyjacielskie gesty w Warszawie i Kijowie

Fot. PR

Prezydenci Polski i Ukrainy przypomnieli o 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych.

„Polska wspiera Ukrainę, razem jesteśmy silniejsi” – podkreślił Andrzej Duda. Na fasadach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie oraz Pałacu Maryjskiego w Kijowie wyświetlono okolicznościowe iluminacje.

„W 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Ukrainą na fasadzie Pałacu Prezydenckiego i Pałacu Maryjskiego w Kijowie wyświetlono iluminację. Dziękuję Prezydentowi Wołodomyrowi Zełenskiemu za przyjaźń i współpracę. Polska wspiera Ukrainę. Razem jesteśmy silniejsi” – napisał Andrzej Duda na Twitterze, zarówno w języku polskim, jak i w języku ukraińskim.

Wpisy z tej okazji w obu językach zamieścił również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Doceniamy nasze partnerstwo strategiczne i prawdziwie przyjacielskie relacje. Razem z Andrzejem Dudą nadal tworzymy nowe wspólne historie sukcesu Ukrainy i Polski” – napisał.

Fot. PR

Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki zaznaczył, że „nawiązanie 30 lat temu przez Polskę i Ukrainę stosunków dyplomatycznych wymownie potwierdziło historyczną regułę – w krytycznych dla rozwoju Europy momentach istotne znaczenie mają decyzje wzajemne podejmowane w Warszawie i Kijowie”.

Jak dodał, „w 2022 roku ujrzymy zarys nowego porządku bezpieczeństwa na kontynencie”. Przypomniał, że to rok przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
– Dyplomaci obu państw pozostaną w tym okresie w bardzo bliskim kontakcie, a ich współpraca sprzyjać będzie pokojowi i wolności w regionie – zaznaczył.

Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego składa się z sąsiadujących ze sobą flag obu państw oraz okolicznościowego napisu „30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Ukrainą”. Podobna iluminacja zdobi fasadę Pałacu Maryjskiego, czyli oficjalnej ceremonialnej rezydencji głowy państwa na Ukrainie.

Sergij Porowczuk za: Polskie Radio, 12 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *