Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » 29 września żytomierski kościół i klasztor św. Jana z Dukli świętował swoje 250-lecie

29 września żytomierski kościół i klasztor św. Jana z Dukli świętował swoje 250-lecie

Rzymskokatoliccy oraz prawosławni biskupi na uroczystościach 250-lecia Kościoła Seminaryjnego w ŻytomierzuĆwierć tysiąclecia to już bardzo poważny wiek dla świątyni, tym bardziej, że historia parafii św. Jana z Dukli jest przepełniona różnymi próbami i tragicznymi wydarzeniami – szczególnie ciężkimi okazały się czasy komuny. Wtedy kościół zamknięto i przekształcono w magazyn, szkołę tańca a pomieszczenia plebanii przejął komisariat wojskowy. Już w czasach niezależnej Ukrainy Kościół Seminaryjny (taka nazwa przyjęła się jeszcze w XIX wieku) zwrócono parafianom.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w sobotę 28 września. W kościele odbyło się seminarium naukowe, w trakcie którego lektorzy przedstawili różne okresy historii parafii – od czasu założenia w 1763 roku do dziś. A po wieczornej Mszy świętej poświęcono figurę Przenajświętszej Dziewicy Maryi, która od tego dnia już na zawsze zajmie honorowe miejsce na placu przed świątynią.

Najważniejsza uroczystość – świąteczna Liturgia z udziałem arcybiskupa Mokrzyckiego, Nunciusza Apostolskiego Gullicsona, ordynariusza diecezji kijowsko-żytomierskiej Piotra Malczuka, biskupów Skomarowskiego oraz Purwińskiego, licznych przedstawicieli duchowieństwa prawosławnego oraz katolickiego – odbyła się 29 września o 10.30.

Proboszcz Kościoła Seminaryjnego Ojciec Mirosław Karaczyna w słowie powitalnym do zebranych na uroczystości przypomniał, że – Jubileusz jest świętem dziękczynienia. – Musimy pamiętać, że mamy za co Bogu dziękować – za świątynię oraz za wszystkie sakramenty, które nam tutaj udzielono…

Atmosfera radości, która panowała podczas uroczystej Mszy świętej udzieliła się wszystkim, kto chciał to mógł skierować kilka słów do organizatorów świętowania a także do gości. Szczególnie ujmująco zabrzmiały słowa podziękowania księdza Dobrosława, Ministra Prowincjalnego Prowincji Świętego Michała Archaniola,  skierowane do biskupa seniora Jana Purwińskiego za przekazanie tej świątyni franciszkanom, a także za oddaną pracę zasłużonego duchownego na rzecz odrodzenia wiary katolickiej na terenach Kresów Rzeczypospolitej Polskiej.

– Chcę nie tylko przywitać ale także i życzyć, by święty Michał miał was pod swoją opieką i pomagał Kościołowi seminaryjnemu w dalszym rozwoju – Arcybiskup żytomierski i owrucki cerkwi prawosławnej kijowskiego patrairchatu Iziasław z szczerego serca życzył, by jak najszybciej ukończono wszystkie prace zwiazane z odbudową klasztoru.

O trudnych czasach kościoła oraz klasztoru, który jeszcze niedawno pełnił rolę komisariatu wojskowego przypomniał Włodzimierze Dubois, burmistrz Żytomierza – Miałem okazję jeszcze w 2006 roku, by jako deputowany do Rady Obwodowej poprzeć zwrot pomieszczeń byłego klasztoru prawowitym właścicielom. Właśnie dziś odrodzenie historycznej sprawiedliwości daje nam wiarę w to, że przez sprawiedliwy zwrot dóbr materialnych, będziemy dążyć także do odrodzenia naszej duszy…

Konsul Generalny RP Krzysztof Świderek jako prezent dla parafian oraz duchowieństwa Kościoła Św. Jana z Dukli zaprosił z występem wspaniały chór z Krakowa „Organum”, który odwiedzi byłą stolicę województwa I RP w październiku.

Miejscowe chóry parafialne też przygotowały piękny program artystyczny z okazji 250-lecia świątyni. Dzięcięcy zespół „Marzenie” oraz młodzieżowy „Źródło” prawie na zawodowym poziome wykonały utwory Orfa oraz Mozarta, własne kompozycje i inne piosenki treści religijnej.

Po uroczystości wszyscy obecni na Mszy mogli także spróbować wspaniałych dań, przygotowanych przez parafian oraz dalej już w nieformalnej atmosferze mile spędzić czas w kręgu chrześcijańskiej wspólnoty.

Alina Zielińska, BWP

Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 415}

oraz wideo (pojawi się wkrótce)

{youtube}{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code