Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » 29. Festiwal poezji Marii Konopnickiej

29. Festiwal poezji Marii Konopnickiej

Przez trzy dni (od 16 do 18 sierpnia) niewielkie miasteczko Przedbórz w województwie łódzkim byłо gospodarzem XXIX Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej 2019 , na który już drugi rok z rzędu udali się przedstawiciele Chmielnickiego miejskiego Związku Polaków, zespoły „Mazury” oraz zespół dziecięcy „Płoskirowskie dzwoneczki”.

W pierwszym dniu festiwalu po części oficjalnej, na scenie miejskiego Domu Kultury, podczas konkursu poezji śpiewanej, z wielkim profesjonalizmem zaprezentowali się uczestnicy z Ukrainy, Białorusi, Rosji, i Litwy.
Uczestników Festiwalu przesłuchiwała komisja konkursowa w składzie: Dariusz Świnoga, Magdalena Kałuzińska i Marzena Michałowska-Kowalik. W kategorii poezji śpiewanej przedstawiono dwie grupy: to soliści oraz zespoły. W kategorii soliści Chmielnicki Związek Polaków reprezentował 9-cioletni Michał Letawin który wykonał pieśni „Rota” i „Jadą ,jadą dzieci drogą”. W drugiej części pierwszego dnia Festiwalu zaprezentowały się też zespoły i wykonawcy w programach dowolnych.

W drugim dniu Festiwalu uczestnicy z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Litwy wzięli udział w konkursie recytatorskim.W tej kategorii również wzięły udział dzieci uczace się języka polkiego przy Chmielnickim ZPU –  Michał Letawin, Anna Iwanowa i Zacharij Sawosko.

W trzecim dniu Festiwalu odbył się wspaniały koncert „Znasz-li ten kraj” w wykonaniu Orkiestry Koncertowej i Solistów 70-osobowego zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy. Zespół zaprezentował znane wszystkim utwory autorstwa Stanisława Moniuszki.

W III Dniu XXIX Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej , na scenie przed Miejskim Domem Kultury w Przedborzu, uczestnikom biorącym udział w XXIX Światowym Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej, wręczono nagrody i wyróżnienia.

Przedstawiciele Chmielnickiego miejskiego ZPU otrzymali narody i wyróżnienia w każdej z kategorij a mianowicie: wyróżnienie otrzymał Michał Letawin w kategorii Poezji śpiewanej jako solista oraz Recytacja dzieci 7-12 lat, Zacharij Sawośko otrzymał wyróżnienie w kategorii Recytacja młodzież 12-18 lat, a najwiecej udanym okazał się debiut zespołu dziecięcego „Płoskirowskie dzwoneczki” który otrzyał II miejsce w kategorii Poezja śpiewana – Zespoły za pieśni „Zima zła” i „Kukułeczka”autorstwa Marii Konopnickiej. Również podziękowania chcemy złożyć panu Anatoliu Muzyce za pięknie skomponowane podkłady muzyczne do wyżej wymienionych utworów.

Nagrody wręczali, m.in. Pani Wiesława Janosik – Burmistrz Miasta Przedborza, Pani Beata Pokora – Starosta Powiatu Radomszczańskiego, Pani Grażyna Strojkowska – Radna Powiatu Radomszczańskiego i Pan Krzysztof Zawisza – Przewodniczący Rady Miejskiej w Przedborzu.

Irena Letawina, 1 września 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code