Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » 25–lecie Związku Polaków na Ukrainie

25–lecie Związku Polaków na Ukrainie

30 listopada w Kijowie odbyły się obchody 25-lecia Związku Polaków na Ukrainie – potężnej organizacji społecznej, która łączy Polaków z całego kraju. Najważniejsza uroczystość miała miejsce w Miejskim Domu Nauczyciela.

Do stolicy Ukrainy by wziąć udział w Akademii z okazji 25-lecia ZPU przyjechali przedstawiciele polskich organizacji społecznych ze wszystkich regionów Ukrainy, duchowieństwo a także honorowi goście z Polski. W uroczystościach wzięli udział konsulowie generalni RP z Kijowa i Winnicy Rafał Wolski oraz Krzysztof Świderek.

Podziękowanie działaczom ZPU za 25 lat krzewienia polskości na Ukrainie skierował Adam Lipiński, przewodniczący Komisji sejmowej łączności z Polakami za granicą. Działacz Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że najwięcej Kart Polaka zostało wydanych właśnie na Ukrainie. Lipiński zapewnił, że w przyszłości planowane jest uproszczenie zasad otrzymania tego dokumentu przez osoby, mające udokumentowane polskie pochodzenie i kontynuowanie wsparcia Polaków na wschodzie przez polskie struktury rządowe.

Michał Dworczyk, przewodniczy rady fundacji „Wolność i Demokracja” oraz współautor ustawy o Karcie Polaka pogratulował obecnemu i byłemu zarządowi ZPU za 25 lat owocnej działalności Związku oraz za zachowanie i odrodzenie kultury i tradycji polskich na Ukrainie.

Prowadzący wieczoru – Wiktoria Radik oraz Stanisław Panteluk odczytali pozdrowienia od Rady Miasta Kijowa oraz Obwodowej Administracji a także innych instytucji rządowych i pozarządowych.

Następnie założyciele Związku Polaków Ukrainy opowiedzieli o tym, w jakich warunkach pojawiła się ta organizacja, o nie zawsze łatwo układającej się współpracy z władzami, i poszczególnych etapach rozwoju Związku.

Następnie odbyło się nagrodzenie najbardziej zasłużonych prezesów regionalnych oddziałów tej organizacji.

Po części oficjalnej goście, zebrani na uroczystej akademii, wysłuchali pięknego koncertu, z udziałem zespołów artystycznych z całej Ukrainy.

Na świętowaniu 25-lecia Związku Polaków Ukrainy panowała podniosła i przyjazna atmosfera, która sprzyjała późniejszemu omówieniu przez gości i gospodarzy aktualnych kwestii życia Polaków na Ukrainie oraz bieżącej sytuacji politycznej w tym państwie.

Oksana Płachotniuk, bwp

 

Zdjęcia z obchodów 25-lecia ZPU

{morfeo 470}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code