Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » 25 zespołów wystąpiło 25 maja na XI Obwodowym Festiwalu Mniejszości Narodowych w Winnicy

25 zespołów wystąpiło 25 maja na XI Obwodowym Festiwalu Mniejszości Narodowych w Winnicy

Zdjęcie udostępnione przez Aleksandra KińdzierskiegoNajlepsze z olbrzymiej ilości zespołów artystycznych, działających w obwodzie winnickim, wystąpili na scenie Filharmonii Winnickiej w ramach XI Obwodowego Festiwalu Mniejszości Narodowych. 25 maja 2013 roku, 25 formacji przedstawili publiczności najciekawsze wzorce dziedzictwa kulturalnego Polaków, Czechów, Białorusinów, Żydów, Romów, Rosjan a nawet Hindusów i Arabów.

Festiwal, trwający ponad 2 godziny, został zorganizowany przez wydział kultury i turystyki winnickiej administracji obwodowej oraz obwodowe centrum twórczości ludowej. Przez ogromną ilość zgłoszeń, występ każdego zespołu został skrócony do jednej piosenki albo jednego tańca, przez co widz nie zdążył się nudzić bowiem uczestnicy festiwalu zmieniali się na scenie z zawrotną prędkością.

Polską mniejscość narodową obwodu przedstawili – zespół „Aksamitki” z Baru, męski chór „Jawor” z Murafy, „Kropelki” ze Żmerynki, „Skrzypi śnieg”, „Srebrne Głosy”i „Kresowiaczki” z Winnicy. Ostatni zespół, oprócz tradycyjnego śpiewania i tańczenia, zagrał jeszcze na fletach i był najmłodszym ze wszystkich uczestników (od 6 do 11 lat).

Sądząc z ilości flag, wywieszonych na scenie, na sali była obecna połowa Unii Europejskiej i Wspólnoty Niepodległych Państw. Jak zawsze bardzo lirycznie i z sercem zatańczyli i zaśpiewali Cyganie (zespół „Jagori”) oraz Hindusi („Sur-Sangam”, Sełyszcze).

„Jedność w różnorodności” – to popularne, w ostatnich czasach, motto, nabiera nowego znaczenia w czasach demokratycznych przemian i odrodzenia kultury narodowej poszczególnych wspólnot etnicznych w obwodzie winnickim. Dobrze, jeżeli władze rozumieją potrzebę dzielenia się wspólnym dorobkiem kulturalnym i organizują takie imprezy, jak XI Winnicki Obwodowy Festiwał Mniejszości Narodowych.

Redakcja,

Zdjęcia Aleksander Kińdzierski,

Oksana Dwornicka,

Helena Gawryluk

 

Galeria zdjęć z koncertu

{morfeo 326}

oraz wideo (pojawi się wkrótce)

{youtube}{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code