Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Obchody 25-lecia Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie

Obchody 25-lecia Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie

W dniu 20 marca w żytomierskiej administracji obwodowej odbyło się spotkanie, poświęcone obchodom 25-lecia Żytomierskiego ZPU z udziałem Sydora Kyzina (przewodniczącego administracji) i jego zastępców, prezes Żytomierskiego ZPU Wiktorii Laskowskiej-Szczur, kapelana Polaków Żytomierszczyzny Jarosława Giżyckiego i byłego więźnia Majdanku oraz jednego z założycieli pierwszej polskiej organizacji w Żytomierzu, Franciszka Brzezickiego.

Na spotkaniu z nowymi władzami obwodu przedstawiciele ŻOZPU zostali zapewnieni o kontynuowaniu wsparcia inicjatyw mniejszości narodowych a szczególnie najliczniejszej z nich – polskiej wspólnoty miasta i obwodu. Prezes Związku Wiktoria Laskowka-Szczur wyraziła nadzieję, że współpraca będzie tak samo owocna i rezultatywna jak i wcześniej a dążenia Polaków Żytomierszczyzny do budowania swojej tożsamości narodowej zostaną w przyszłości wcielone w pomniku Ignacego Jana Paderewskiego na terenie Żytomierza i powstaniu polskiej szkoły w tym mieście.

Pierwsza polska organizacja społeczna na Żytomierszczyźnie – Żytomierski Obwodowy Oddział Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego im. J. Dąbrowskiego – powstała 18 marca 1989 roku. Jej pierwszym prezesem został miejscowy poeta pochodzenia polskiego, działacz społeczny i dziennikarz Walenty Grabowski. Decyzję o założeniu Związku Polaków Ukrainy podjęto 19 października 1991 roku podczas II Kongresu Polaków Ukrainy w Kijowie. A założycielami żytomierskiego ZPU zostali Walenty Grabowski, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej bp Jan Purwiński oraz Franciszek Brzezicki.

Obecnie ZPU nalicza około 11000 członków. Żytomierski ośrodek Związku Polaków prowadzi działalność w wielu kierunkach. Dzięki jego aktywności zostały nawiązane kontakty partnerskie pomiędzy obwodem żytomierskim i województwem śląskim, Żytomierzem z polskimi miastami Płock i Bytom. Do wielu szkół miasta i obwodu wprowadzono naukę języka polskiego.

Od wielu lat Żytomierski ZPU organizuje międzynarodowy festiwal polskiej kultury „Tęcza Polesia”, festiwal międzynarodowy „Żytomierska wiosna muzyczna” i inne imprezy w zakresie kultury.

Od 2013 roku w Żytomierzu przy wsparciu Związku Polaków działa dziecięzy teatr lalek “ModernPol”.

Na podstawie informacji żytomierskich mediów, opracowanie Irena Rudnicka. Zdjęcia Żytomierski ZPU, bwp

 

Zdjęcia z obchodów 25-lecia Żytomierskiego ZPU

{morfeo 534}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code