Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » 21 rok temu Ojciec Święty odwiedził Ukrainę. Co mówił o przyszłości tego kraju?

21 rok temu Ojciec Święty odwiedził Ukrainę. Co mówił o przyszłości tego kraju?

Fot. https://www.youtube.com/watch?v=PpCqowkcfDE

23 czerwca 2001 roku Jan Paweł II, Polak, pierwszy Słowianin na tronie Stolicy Apostolskiej zszedł z samolotu na ukraińską ziemię. Wówczas Ojciec Święty odwiedził Kijów i Lwów. Na spotkanie z nim przybyło ponad 2 miliony pielgrzymów.

Wiele słów, które wówczas wygłosił Papież, nabrały na znaczeniu po upływie 21 roku. Okazało się, że Jan Paweł II wypowiedział prorocze słowa wobec roli Ukrainy jako kresów cywilizacji zachodniej i modlił się w intencji ofiar barbarzyńskich ynajazdów na te ziemie.

Tuż przed opuszczeniem Ukrainy, 27 czerwca 2001 roku, Jan Paweł II skierował do Ukraińców prorocze słowa: „Dziękuję ci, Ukraino, która broniłaś Europy przed najeźdźcami w niezmordowanej i bohaterskiej walce!”.

Wcześniej przed tłumem ludzi rzekł: Słowo „Ukraina” zawiera w sobie przypomnienie o wielkości waszej Ojczyzny. Poprzez swoją historię świadczy ona o szczególnym powołaniu granicznym i roli bramy między Wschodem i Zachodem. Ukraina ma oczywiste powołanie europejskie, podkreślone przez chrześcijańskie korzenie waszej kultury. (…) Oby ta ziemia mogła kontynuować swoją szlachetną misję z dumą, jakiej dał wyraz przywołany przeze mnie poeta (Taras Szewczenko; dop.red.) pisząc: „Nie ma na świecie innej Ukrainy, nie istnieje inny Dniepr. Narodzie zamieszkujący tę ziemię, nie zapomnij o tym!”.

We Lwowie Papież Jan Paweł II odwoływał się w homilii do historii narodu ukraińskiego i narodu polskiego. Modlił się o jedność obydwu państw i narodów oraz wspominał ofiary sowieckich prześladowań.

Warto przypomnieć, że tuż przed wojną Karol Wojtyła spędził kilka tygodni w Ożomli niedaleko Lwowa przy budowie drogi i kościółka. Na msze święte uczęszczał do Sądowej Wiszni.

Inna Sandiuk za: dorzeczy.pl, 28 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code