Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 20 lat Polski w NATO

20 lat Polski w NATO

Polska została członkiem NATO 12 marca 1999 roku. Z okazji 20-lecia wstąpienia kraju do Sojuszu Pólnocnoatlantyckiego odbywają się pikniki pod hasłem „20 lat Polski w NATO”.

Spotkania zorganizowano w 20 miejscowościach, między innymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Tomaszowie Mazowieckim i Żaganiu.

Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało m.in. pokazy sprzętu wojskowego, koncerty wojskowych orkiestr, wszyscy chętni mogli także skosztować  wojskowej grochówki.
Piknik w Rzeszowie, w siedzibie I Batalionu Strzelców Podhalańskich, odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej szef rządu złożył wieniec pod pomnikiem I Pułku Strzelców Podhalańskich AK oraz zapalił znicz pod obeliskiem żołnierza poległego w Afganistanie na terenie jednostki.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w pikniku odbywającym się w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

W komunikacie Ministerstwa Obrony napisano, że członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim, „najpotężniejszym sojuszu polityczno-wojskowym na świecie, dało nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego, ale doprowadziło do wzrostu pozycji i znaczenia kraju na arenie międzynarodowej”.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji polskich mediów, 18 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code