Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » 2 lub 10 stycznia może odbyć się spotkanie Rady NATO-Rosja ws Ukrainy

2 lub 10 stycznia może odbyć się spotkanie Rady NATO-Rosja ws Ukrainy

Fot. Nato.int

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg chce 12 stycznia zwołać posiedzenie Rady NATO-Rosja – informuje turecka agencja ANADOLU, powołując się na własne źródła.

Byłoby to pierwsze takie spotkanie od ponad dwóch lat. Informację o planowanym spotkaniu potwierdził z kolei rzecznik NATO. Data nie jest jednak jeszcze pewna.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko w rozmowie z agencją TASS podał, ze opracowywany jest termin, warunki, format i skład delegacji, który miałby wziąć udział w posiedzeniu.

Kreml ciągle domaga się “gwarancji bezpieczeństwa” od NATO. Moskwa chce m.in. zakończenia wsparcia militarnego NATO dla Ukrainy, odstąpienia od rozszerzania Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz zaprzestania „jakiejkolwiek aktywności militarnej w Europie Wschodniej, na Kaukazie i w Azji Centralnej”.

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z telewizją Rosija-1 przekazał, że jeśli USA i NATO odmówią „gwarancji bezpieczeństwa”, wówczas reakcja Moskwy może być „różna”.

Działalność Rady NATO-Rosja została zawieszona po inwazji Rosji na Gruzję. W latach 2016-2019 odbyło się natomiast kilka spotkań.

Słowo Polskie za: TVP, 28 grudnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code