Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » 19 października kolejne spotkanie polskich i ukraińskich historyków

19 października kolejne spotkanie polskich i ukraińskich historyków

Fot. http://wiadomosci.dziennik.pl

Wydarzenia na Chełmszczyźnie w latach 1942-44 w kontekście zbrodni wołyńskiej to temat kolejnego, piątego z kolei, Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków.

Spotkanie pod egidą polskiego i ukraińskiego IPN rozpocznie się 19 października br. w Czerkasach na Ukrainie i zakończy się 22 października.

Z polskiej strony w obradach udział wezmą: prof. Grzegorz Hryciuk, prof. Grzegorz Mazur, prof. Grzegorz Motyka, prof. Jan Pisuliński, prof. Waldemar Rezmer, dr Mariusz Zajączkowski i dr Dorota Lewsza jako sekretarz.

Ze strony ukraińskiej w obradach forum będą uczestniczyli: prof. Bohdan Hudź, prof. Ihor Iliuszyn, prof. Iwan Patrylak, prof. Jurij Szapował, dr Wołodymyr Wiatrowycz – prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Łeonid Zaszkilniak i dr Ołena Humeniuk jako sekretarz.

O tematyce spotkania poinformował PAP dyrektor Biura Badań Historycznych IPN Mirosław Szumiło, który przypomniał, że sprawa ludobójstwa Polaków na Wołyniu pojawiła się w ubiegłym roku na posiedzeniu forum w Kijowie. – Historycy ukraińscy poprosili nas o zajęcie się sprawą represji, których we wschodniej Lubelszczyźnie mieli dopuścić się Polacy wobec Ukraińców, jeszcze przed kulminacją zbrodni wołyńskiej latem 1943 roku. Ich zdaniem, mogą to być źródła tej zbrodni, którą strona ukraińska chce widzieć jedynie jako >>konflikt polsko-ukraiński<< czy też >>tragedię<<. My się z ich tezami nie zgadzamy i to spotkanie ma służyć temu, żeby sobie tę sprawę wyjaśnić – powiedział Szumiło.

Historyk IPN dodał też, że podczas forum naukowcy z obu krajów postarają się rozstrzygnąć, czy wydarzenia na Chełmszczyźnie i szerzej na wschodniej Lubelszczyźnie, mogły być przyczyną zbrodni popełnionej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i na terenie Galicji Wschodniej. Dodał, że badacze z Polski i Ukrainy najprawdopodobniej omówią również polskie akcje odwetowe, do których doszło po ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców na Polakach.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 18.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code