Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » 19 osób z Ukrainy zakwalifikowało się do III etapu Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą

19 osób z Ukrainy zakwalifikowało się do III etapu Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą

Zakończyły się egzaminy II etapu Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą “W drodze do Niepodległości”.

Do egzaminów w trybie on line oraz stacjonarnie przystąpili uczniowie z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Austrii, Holandii, Belgii, Francji i Grecji. W komisjach egzaminacyjnych zasiedli profesorowie z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna, Uniwersytetu Opolskiego oraz Prezes Fundacji Wolność i Demokracja.

Do II etapu Olimpiady zakwalifikowało 90 uczniów, ostatecznie do egzaminu przystąpiło 64. Stacjonarnie odbyły się egzaminy w Monachium dla uczniów z Niemiec i Austrii oraz w Wilnie dla uczestników z Litwy. Zgodnie z decyzją Komitetu Głównego Olimpiady, w związku z epidemią koronawirusa, egzaminy dla pozostałych uczestników odbyły się on-line.

Przed komisją egzaminacyjną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Marka Siomy, z udziałem prof. dr hab. Małgorzaty Nossowskiej i prof. dr hab. Piotra Bednarza, stanęli uczestnicy z komisji lwowskiej i chmielnickiej. Przed komisją Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Korytko, z udziałem prof. dr. hab. Barbary Krysztopy-Czupryńskiej i prezesa Fundacji Wolność i Demokracja – Roberta Czyżewskiego, odpowiadali uczniowie z komisji monachijskiej, wileńskiej, ateńskiej, kijowskiej, żytomierskiej, winnickiej, białoruskiej oraz brukselskiej. Natomiast uczestnicy z komisji odeskiej byli egzaminowani przez komisję Uniwersytetu Opolskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Tomasza Ciesielskiego, z udziałem prof. dr. hab. Mariusza Sawickiego oraz prezesa Fundacji Wolność i Demokracja – Roberta Czyżewskiego.

Decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą  “W drodze do Niepodległości” pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Korytko do III etapu Olimpiady zostało zakwalifikowanych 30 osób, które otrzymały z egzaminów II etapu wynik co najmniej 68 punków.

Z trzydziestu osób, zakwalifikowanych do III Etapu Olimpiady, dziewiętnaście to Polacy z Ukrainy.

Pełną listę zakwalifikowanych można zobaczyć na stronie internetowej Fundacji Wolność i Demokracja: https://wid.org.pl/wyniki-ii-etapu-iv-olimpiady-historii-polski-dla-polonii-i-polakow-za-granica/

Słowo Polskie za: wid.org.pl, 31 maja 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code