Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » 19 maja najbardziej kasowy film ukraińskiej produkcji zostanie pokazany w Europarlamencie

19 maja najbardziej kasowy film ukraińskiej produkcji zostanie pokazany w Europarlamencie

Film Achtema Seitabliewa „Cyborgi”, opowiadający o obronie donieckiego lotniska w 2014 roku, zostanie wyemitowany w Brukseli. Udział w przeglądzie produkcji zgłosiło szereg eurodeputowanych, m.in. Dariusz Rosati, przewodniczący Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina.

W czasie trzech miesięcy pokazów w ukraińskich kinach film„Cyborgi” zarobił ponad 23 milionów hrywien. Ukraińskie Ministerstwo Polityki Informacyjnej razem z MSZ i ukraińską delegacją parlamentarną planują zaprezentować go w większości europejskich stolic.

Film w reżyserii Achtema Sechtabliewa – aktora oraz reżysera krymskotatarskiego pochodzenia opowiada o najbardziej aktywnej fazie obrony donieckiego lotniska przed rosyjskimi i separatystycznymi ugrupowaniami. Jak zaznaczają żołnierze, którzy walczyli w tym okresie w Piskach i w terminalach lotniska, film bardzo dokładnie odtwarza  wszystkie szczegóły walk i pokazuje podejście do wojny z kilku punktów widzenia – młodego i utalentowanego muzyka, starszego wiekiem żołnierza, który poszedł na wojnę, bo tak postąpił jego syn, nacjonalisty oraz wziętych do niewoli jeńców – rosyjskich żołnierzy i separatystów. Część aktorów rozmawia w języku rosyjskim, inna część – po ukraińsku.

Film „Cyborgi” jest uważany za najbardziej udany ukraiński film wszech czasów.

Słowo Polskie, 09.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code